gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Nastêpny temat
II Wojna ¦wiatowa z podrêcznika - prawda czy fa³sz?
Autor Wiadomo¶æ
Advancer13 
Szeregowy


Do³±czy³: 23 Kwi 2011
Posty: 10
Wys³any: Sob Wrz 17, 2011 2:47 pm   II Wojna ¦wiatowa z podrêcznika - prawda czy fa³sz?

Dzi¶ 17 wrze¶nia.Rocznica napadu wojsk sowieckich na Polskê.Wszelkie pakty pokojowe z Polsk± zosta³y zerwane.Wydaje siê, ¿e po rozpoczêciu operacji "Barbarossa" zosta³y odnowione.Wydaje siê tak a¿ do czasu rozpoczêcia Powstania Warszawsiego. Wed³ug podrêczników do historii sowieci chcieli interweniowaæ, tyle ¿e Niemcy wysadzili mosty na Wi¶le.Z opowie¶ci mojego ¶w.pamiêci dziadka wynika zupe³nie co innego.Dziadek, s³u¿±cy wówczas w Armii Czerwonej mówi³, ¿e sowieci mieli mo¿liwo¶æ przej¶cia przez Wis³ê, tyle, ¿e dowódcy wydali rozkaz zatrzymania siê przed ni±.¯o³nierze stali tylko i patrzyli siê jak Warszawa siê wykrwawia. Ci, którzy chcieli j± przekroczyæ (w tym mój dziadek), nie mieli nic do powiedzenia.Skoro wiêc Stalin nie chcia³ interweniowaæ, to mo¿e pozwoli to zrobiæ Aliantom Zachodnim?Pomarzyæ sobie mo¿na.Z innych ¼róde³ dowiedzia³em siê, ¿e Alianci chcieli wspomóc powstañców swoim lotnictwem.Domagali siê od Stalina mo¿liwo¶ci l±dowania na lotniskach radzieckich po prawej stronie Wis³y.Stalin jednak odmówi³, przez co w pewnym stopniu przyczyni³ siê do zd³awienia powstania.Taki "pies ogrodnika": nie zje i nikomu nie da.Chcia³ zrobiæ z siebie bohatera gromi±cego Niemców.Powstanie Warszawskie to by³ dla niego nieoczekiwany incydent.Po prostu ba³ siê ubrudziæ sobie r±k.
 
   
Poziom: 2 HP   0%   0/30
   MP   100%   14/14
   EXP   0%   0/8
Ajmdemen 
Generał


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wys³any: Nie Wrz 18, 2011 8:09 pm   

Pamiêtajmy, ¿e celem Stalina by³o uzyskanie pe³nej kontroli nad Europ± Wschodni±, wiêc nie dziwne, ¿e nie chcia³ sukcesu powstañców, którzy mogliby wówczas uzyskaæ dla Warszawy/Polski jak±¶ niezale¿no¶æ. Je¶li ju¿ czemu¶ siê dziwiæ w tej ca³ej historii, to moim zdaniem bardziej dziwny by³ fakt, ¿e Niemcy w ogóle brali siê walkê z powstañcami zamiast w³a¶nie odst±piæ i zostawiæ Sowietom ten orzech do zgryzienia.
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Matthev 
Szeregowy


Do³±czy³: 18 Wrz 2011
Posty: 2
Wys³any: Nie Wrz 18, 2011 8:27 pm   

Dok³adnie .. je¶li by oddali polakom niezale¿no¶æ za walke z Sovietami to hmm..
 
 
   
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   11%   1/9
Pawe³94 
Kapral


Pomóg³: 6 razy
Do³±czy³: 17 Lis 2008
Posty: 120
Sk±d: Tyszowce
Wys³any: Nie Wrz 18, 2011 8:27 pm   

Powstañcy walczyli o woln± polskê, Stalin tych co chcieli woln± polskê "nie lubia³" wiêc po co mia³ im pomagaæ?W Moskwie wiedzieli o planie Burza najprawdopodobniej zaraz po jego opracowaniu, wiêc opracowano plan anty burza, uczestnicy powstania mieli zostaæ aresztowani, zreszt± powstañcy to byli sprzymierzeñcy rz±du londyñskiego za którym Stalin nie przepada³

Polecam ksi±¿kê Powstanie warszawskie widziane z Moskwy w³a¶nie zacz±³em czytaæ ;)
 
 
   
Poziom: 9 HP   0%   0/193
   MP   100%   92/92
   EXP   100%   20/20
Sadsoldier502 
Szeregowy
ZAPALONY CZO£GISTA


Do³±czy³: 16 Sty 2012
Posty: 47
Sk±d: Lublin
Wys³any: Nie Lut 17, 2013 10:02 pm   

Advencer13 a co do tego ¿e stalin nie chcia³ ubrudziæ sobie r±k mi siê wydaje i ja tak s³ysza³êm ¿e to by³ poprostu odwet za 1920....
 
 
   
Poziom: 5 HP   0%   0/81
   MP   100%   38/38
   EXP   69%   9/13
jolciaaa1234 
Szeregowy


Do³±czy³a: 30 Pa¼ 2013
Posty: 4
Sk±d: Sopot
Wys³any: Sro Lis 13, 2013 11:19 pm   

Sadsoldier502 napisa³/a:
Advencer13 a co do tego ¿e stalin nie chcia³ ubrudziæ sobie r±k mi siê wydaje i ja tak s³ysza³êm ¿e to by³ poprostu odwet za 1920....
Je¶li ju¿ to tak przy okazji, wy¿ej napisano o przyczynach nie pomagania powstañcom.
 
   
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   33%   3/9
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
forum anime, widmo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 14