gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Iran - nowa potega atomowa??
Autor Wiadomość
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Nie Wrz 12, 2004 9:41 am   Iran - nowa potega atomowa??

Tajemnica poliszynela jest fuckt, iz Iran, jedno z kluczowych panstw dla sytuacji na Bliskim Wschodzie, w niedlugim czasie( mowi sie o okresie 2-3 lat) moze wejsc w posiadanie broni atomowej - wspolpraca z Rosja uklada sie jak najlepiej, na dniach goscil w Teheranie szef dyplomacji RPA, kraju dysponujacego duzymi zlozami wzbogaconego uranu. Rzecz jasna najbardziej zaniepokojony owa sytuacja jest Izrael, panstwo okreslane przez iranskich mullow mianem "szatana", ktory jest przeciez autentycznym powodem owego tak ksztownego projektu. Izraelskie wladze coraz glosniej daja wyraz swemu zaniepokojeniu a takze, co nieoficjalnie wiadomo, przygotowuja sie otwarcie do zbombardowania iranskich obiektow badawczych. Niedawno w Waszyngtonie goscil premier Izraela Ariel Szaron i jakos specjalnie nie dementowal poglosek, iz w trakcie rozmow z Bushem jr. zadeklarowal wziecie na siebie ciezaru przeprowadzenia takowej operacji.

Czy Waszym zdaniem zagrozenie ze strony Iranu jest realne i tak powazne, jak to powszechnie sie wskazuje? Czy Izrael ma prawo przeprowadzic takowa operacje, czy tez byloby to Waszym zdaniem naruszenie jakichs zasad itp.? Co o tym myslicie?
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Gonzo 
Porucznik


Dołączył: 10 Kwi 2004
Posty: 610
Wysłany: Nie Wrz 12, 2004 2:23 pm   

Cytat:
Czy Waszym zdaniem zagrozenie ze strony Iranu jest realne i tak powazne, jak to powszechnie sie wskazuje?


Moim zdaniem tak. Dlaczego? Doswiadczenia zwiazane m.in. z domniemana produkcja broni chemicznej (i nie tylko jej) w Iraku oraz ciagle nasilające się pogłoski, które dotyczą badania nowych broni, bądź dążenia do osiągnięca broni ataomowej. Należy zadać sobie pytanie: Dlaczego słyszymy o krajach dalekiego wschodu, jako potentatach atomowych i zagrażających całemu światu. Skądś to musi wynikać. Nie może to być wyssane z palca, skoro mówi się o tym już od dawna.

Cytat:
Czy Izrael ma prawo przeprowadzic takowa operacje, czy tez byloby to Waszym zdaniem naruszenie jakichs zasad itp.?


Heh, ja co do Izraela nastawiony jestem bardzo pesymistycznie. Nie podoba i nie odpowiada mi polityka zagraniczna prowadzona przez to państwo wypełnione nienawiścią oraz rządzą zemsty, prawdopwodobnie za upokorzenie, które zgotował im Hitler.
 
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   61%   36/59
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Nie Wrz 12, 2004 4:11 pm   

Gonzo napisał/a:
Doswiadczenia zwiazane m.in. z domniemana produkcja broni chemicznej (i nie tylko jej) w Iraku


Dlaczego "domniemana"? Irak wszak dysponowal( i wykorzystywal) owa bron...

Gonzo napisał/a:
Dlaczego słyszymy o krajach dalekiego wschodu, jako potentatach atomowych i zagrażających całemu światu.


Eee, mowimy o Bliskim, czy tez Dalekim Wschodzie?? Podejrzewam, iz masz na mysli okolice Zatoki Perskiej... Coz, strategicznie rzecz biorac:)) jest to jeden z kluczowym zakatkow naszego globu, ze wzgledu na ogromne zloza ropy naftowej, podstawowego wspolczesnie surowca. Trudno takze o bardziej zapalny rejon na swiecie - konflikt izraelsko-arabski jest powszechnie znany, nastroje panujace w Iranie czy Arabii Saudyjskiej takze("Wielki Szatan"). A owspomniane zloza ropy gwarantuja pieniadze umozliwiajace realizacje wielu kosztownych projektow, do ktorych zalicza sie wlasnie zbrojeniowe.

Gonzo napisał/a:
Nie podoba i nie odpowiada mi polityka zagraniczna prowadzona przez to państwo wypełnione nienawiścią oraz rządzą zemsty


Przyklady poprosze! W ktorych swych posunieciach Izrael kieruje sie nienawiscia i zadza zemsty?? Czym one sie roznia od podobnych posuniec WSZYSTKICH innych panstw??
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Konrad
Szeregowy


Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 94
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Wrz 12, 2004 4:34 pm   

Moim zdaniem wiekszym zagrozeniem jest Korea.
 
 
Poziom: 8 HP   0%   0/159
   MP   100%   76/76
   EXP   68%   13/19
Gonzo 
Porucznik


Dołączył: 10 Kwi 2004
Posty: 610
Wysłany: Nie Wrz 12, 2004 5:22 pm   

Cytat:
Dlaczego "domniemana"? Irak wszak dysponowal( i wykorzystywal) owa bron...


Fakt fakt, ale o atomowce cos sie mowilo, a Irak jej nie mial.

Cytat:
Przyklady poprosze! W ktorych swych posunieciach Izrael kieruje sie nienawiscia i zadza zemsty??


Nie mozna dac konkretnych przykladow. Czy Ty jesli jestes bardzo zdenerwowany jakims zdarzeniem, spotykajac pozniej kogos nie przelewasz choc czastke tej zlosci na niego?? No pomysl.

Cytat:
Czym one sie roznia od podobnych posuniec WSZYSTKICH innych panstw??


Wszystkich? Jakich posuniec?? Teraz ja czekam na przyklad.:)
 
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   61%   36/59
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Nie Wrz 12, 2004 6:15 pm   

Gonzo napisał/a:
Fakt fakt, ale o atomowce cos sie mowilo, a Irak jej nie mial.


Myslisz, ze Hussain nie podejmowal prob?? W 1977 r. Francja zawarla z nim porozumienie, moca ktorego miala przekazac Irakowi technologie jadrowa wraz z kompletnym reaktorem. Tyle ze wlasnie Izrael 7 czerwca 1981 r., zbombardowal ow reaktor z Al-Tuweitha. I wlasnie tego typu operacje Zydzi chca powtorzyc przeciwko Iranowi.

Swoja droga - ciekawie musialaby potoczyc sie wojna w 1991 r., gdyby Saddam dysponowal bronia atomowa. Oczywiscie, o ile do owej wojny by doszlo...

Gonzo napisał/a:
Nie mozna dac konkretnych przykladow. Czy Ty jesli jestes bardzo zdenerwowany jakims zdarzeniem, spotykajac pozniej kogos nie przelewasz choc czastke tej zlosci na niego?? No pomysl.


Otoz moja odpowiedz brzmi: nie. Tak sie sklada, ze jestem( chyba) flegmatykiem, trudno mnie zdenerwowac a jesli nawet, to absolutnie nie mam w zwyczaju odreagowywac tego na drugiej osobie. Dodam takze, iz w polityce niczego nie robi sie pod wplywem emocji, namietnosci, obowiazuje zelazna i zimna kalkulacja.

Nie pozwole Ci sie tak latwo wykpic. Primo: ja pierwszy zadalem pytanie, wiec chocby kultura dyskusji, opracowana jeszcze przez starozytnych, nakazuje Ci udzielic na nia odpowiedzi. I( wazniejsze moim zdaniem) secundo: oskarzyles Izrael o bardzo powazne rzeczy( zadza zemsty, nienawisc), wiec jesli szanujesz wlasne slowa, to bez zajakniecia powinienes podac przyklady!
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Gonzo 
Porucznik


Dołączył: 10 Kwi 2004
Posty: 610
Wysłany: Nie Wrz 12, 2004 10:29 pm   

Cytat:
Swoja droga - ciekawie musialaby potoczyc sie wojna w 1991 r., gdyby Saddam dysponowal bronia atomowa.


Byloby tak samo jak na obecnej wojnie. Mowisz, ze Irak mial bron chemiczna. Dlaczego zatem jej nie uzyl przeciw USA i ich sojusznikom? Nie uzylby rowniez atomowki.

Cytat:
Otoz moja odpowiedz brzmi: nie. Tak sie sklada, ze jestem( chyba) flegmatykiem


Sorry, ze wspomne, ale: walka z kasownikiem wskazywala na cos innego.;)

Cytat:
oskarzyles Izrael o bardzo powazne rzeczy( zadza zemsty, nienawisc), wiec jesli szanujesz wlasne slowa, to bez zajakniecia powinienes podac przyklady!


Nie moge podac przykladow, jesli chodzi o pantwo Izrael, ale natura Zyda nie pozwala na przejscie wobec zagrozenia, ktore go bezposrednio dotyczy bez odpowiedzi.
 
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   61%   36/59
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Pon Wrz 13, 2004 6:41 am   

Gonzo napisał/a:
Byloby tak samo jak na obecnej wojnie. Mowisz, ze Irak mial bron chemiczna. Dlaczego zatem jej nie uzyl przeciw USA i ich sojusznikom? Nie uzylby rowniez atomowki.


A gdzie ja napisalem, ze Saddam dysponowal bronia chemiczna na TEJ wojnie? Mialem na mysli wojne z Iranem, wewnetrzne powstanie Kurdow( slynny "Chemiczny Ali") oraz wojne w Zatoce w 1991 r. Tam nie wahal sie przed jej uzyciem.

Gonzo napisał/a:
Sorry, ze wspomne, ale: walka z kasownikiem wskazywala na cos innego.;)


Ciekawy argument:)))))))))), aczkolwiek absolutnie nietrafiony.:))) No jak bylo, drogi Gonzo, sklalem kasownik na czym stoi, kopnalem go, zaczalem bluzgac na wspolpasazerow tudziez poznanska MZK czy tez w CISZY z uporem maniaka dazylem do spokojnego osiagniecia celu?:)))))))

Gonzo napisał/a:
Nie moge podac przykladow, jesli chodzi o pantwo Izrael, ale natura Zyda nie pozwala na przejscie wobec zagrozenia, ktore go bezposrednio dotyczy bez odpowiedzi.


Kolejne bardzo interesujace sformulowanie. Ciekawym Twej jakze glebokiej znajomosci czegos tak abstrakcyjnego, jak natura Zyda aczkolwiek jeszcze bardziej ciekaw jestem przykladow narodowosci, ktore ze stoickim spokojem ignoruja grozace im niebezpieczenstwo, he?
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Pon Wrz 13, 2004 11:13 am   

no cóż ja powiem tylko, że nie odpowiada mi mówienie przez Izrael o zabijaniu Żydów w POLSKICH obozach koncentracyjnych i słowa Gonzo o ich nienawiści nie są bezpodstawne. Chociażby polityka oskarżania każdego krytykującego posunięcia ich państwa o antysemityzm kojarzy mi się z polityką komunistów "kto nie z nami ten przeciw nam". I czy państwa nie kierują się nigdy emocjami w polityce... hmm, może nie emocjami polityków (choć sądzę, że parę wyjątków by się znalazło, nawet wśród polityków byli i są ludzie niezbyt rozważni), ale nastroje społeczne mają ogromny wpływ na politykę państw.
 
 
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Andrew_wojownik
Kapral


Dołączył: 05 Kwi 2004
Posty: 423
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon Wrz 13, 2004 11:55 am   

Jednak wątpie czy iran będzie posiadać bombe atomową. Inne kraje na to nie pozwolą. Pewnie Ameryka zainterweniuje. Jednak zagrożenie istnieje.
 
 
Poziom: 19 HP   0%   0/798
   MP   100%   381/381
   EXP   12%   6/49
Gonzo 
Porucznik


Dołączył: 10 Kwi 2004
Posty: 610
Wysłany: Pon Wrz 13, 2004 9:13 pm   

Cytat:
Ciekawy argument:)))))))))), aczkolwiek absolutnie nietrafiony.)) No jak bylo, drogi Gonzo, sklalem kasownik na czym stoi, kopnalem go, zaczalem bluzgac na wspolpasazerow tudziez poznanska MZK czy tez w CISZY z uporem maniaka dazylem do spokojnego osiagniecia celu?))))))


Zdecydowanie gorowal wtedy upor maniaka.:) Az sie przerazilem z MAO tak patrzac na Ciebie. :D

Cytat:
Kolejne bardzo interesujace sformulowanie. Ciekawym Twej jakze glebokiej znajomosci czegos tak abstrakcyjnego, jak natura Zyda aczkolwiek jeszcze bardziej ciekaw jestem przykladow narodowosci, ktore ze stoickim spokojem ignoruja grozace im niebezpieczenstwo, he?


Nie za bardzo rozumiem. Czego jestes ciekaw? Konkretnie...

Cytat:
Jednak wątpie czy iran będzie posiadać bombe atomową. Inne kraje na to nie pozwolą. Pewnie Ameryka zainterweniuje.


Ameryke pochlaniaja koszty zwiazane z Irakiem.
 
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   61%   36/59
Gonzo 
Porucznik


Dołączył: 10 Kwi 2004
Posty: 610
Wysłany: Pon Wrz 13, 2004 10:59 pm   

Spojrzcie na to - rowniez bardzo ciekawe... http://wiadomosci.wp.pl/w...ket=cookies_off
 
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   61%   36/59
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Wto Wrz 14, 2004 9:02 am   

--> Gonzo

Raz piszesz, ze polityka Izraela jest przepelniona nienawiscia i zadza zemsty. Gdy Cie prosze o konkretne przyklady, piszesz, iz nie jestes w stanie, aczkolwiek natura Zyda nie pozwala przejsc obojetnie wobec wiszacego nad nim zagrozenia. Ja zas stwierdzilem( nie wprost), iz jest to cecha WSZYSTKICH ludzi( nie ma nacji, ktora ignorowalaby niebezpieczenstwo) i nie rozumiem, skad ta awersja do Zydow i Izraela, gdy tak naprawde wszyscy ludzie jak i wszystkie panstwa postepuja identycznie?? Czemu jestes krytyczny wzgledem Izraela, a juz jego sasiadow nie az tak bardzo??

Gonzo napisał/a:
Ameryke pochlaniaja koszty zwiazane z Irakiem.


To rzecz jasna prawda, alem szalenie szczesliwy, ze tak uwaznie czytacie moje posty... Wszak napisalem, iz premier Izraela w trakcie swej ostatniej wizyty w Stanach zadeklarowal przejecie na siebie CALEGO ciezaru owej operacji.

Konrad napisał/a:
Moim zdaniem wiekszym zagrozeniem jest Korea.


No i prosze - sztandarowy przyklad wywolania wilka z lasu:)))). Aczkolwiek moim zdaniem Korea stanowi mniejsze zagrozenie dla swiata. Co mam na mysli? Jest ona rzadzona przez szalencow, tu musze sie zgodzic, dysponujacych calkiem zaawansowana bronia. Jednakze nie mozna nie zauwazyc, iz wojsko jest jedynym zwornikiem owego panstwa, jego uzycie oznaczaloby zarazem kres. Phenian jest tego w pelni swiadomy, na zmiane wykonuje ruchy agresywne, w postaci kolejnych manewrow itp., jak i bardziej pokojowe, deklarujac chec wspolpracy z miedzynarodowymi agencjami w zamian za pomoc gospodarcza etc.
Sytuacja z Iranem wyglada nieco inaczej. Choc jego wladcy takze zaliczaja sie do fanatykow, sa oni jednak takze dobrymi politykami, ich ideologia zyciowa wykracza poza koreanskie"utrzymac sie przy wladzy", tamtejszy kraj choc dosc nierowno, jednak rozwija sie gospodarczo i odgrywa coraz wieksza role w rejonie, ma ogromny potencjal. IMHO jest to prawdziwy przyczajony tygrys...
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Perkun 
Pułkownik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Maj 2004
Posty: 255
Skąd: Włocławek
Wysłany: Wto Wrz 14, 2004 10:06 pm   

Spokojnie moi kochani:) Ja może zacznę od początku(wybacz Klemens, ale taka już moja natura:) W 1945r. USA cieszyło się bronią jądrową. Monopol upadł w 1949r., gdy technologię zdobył:) ZSRR. Mamy zatem względną równowagę. Ale Amerykanie zbyt dobrze znali Rosjan i w latach 50-tych udostepnili technologię Francji i Wielkiej Brytanii, by wzmocnić swą pozycje i zminimalizować atak. Wobec tego Rosjanie zaprosili do klubu Chiny. I na tym miało się zakończyć. Niestety się nie zakończyło, a jak się to stało i dlaczego-tu zapraszam do znakomitej książki Paula Brackena "Pożar na Wschodzie". I niebawem w klubie znalazły się Korea Północna, Indie, Pakistan, Izrael. Zaawansowane prace trwały w Iraku, RPA, Syrii, Libii, Iranie...i na pewno jeszcze w wielu innych krajach. Sprawa rozchodzi się nie tylko o broń jądrową, ale również biologiczną i chemiczną(że wspomnę o współpracy francusko-irackiej czy niemiecko-libijskiej). W 1979r. w Iranie przejmują władzę Szyici z hasłami rewolucji arabskiej na inne kraje i całkowitego zerwania z Zachodem i Wschodem. To niweczy plany Saddama i wybucha ośmioletnia krwawa i kosztowna dla obu stron wojna. W czasie jej trwani, a jak wiemy, Izrael zbombardował reaktor iracki, niwecząc plany atomowe Saddama na wiele lat. Myślę, że po Wojnie w Zatoce Perskiej i restrykcjach Saddam mógł już tylko pomarzyć o broni jądrowej. Zresztą-jego pozycja w świecie arabskim zmalała. Obecnie Izrael góruje nad sąsiadami przynajmniej pod względem militarnym-świetnie wyszkolona armia, zaprawiona w walkach, nowoczesny sprzęt, broń jądrowa, główne zagrożenie-Irak Saddama-zażegnane. Bo przecież zagrożenia nie stanowi ani Syria(już kilka razy dostała baty), a tym bardziej Liban czy Egipt albo Jordania, które już dawno poszły na układy. Mały przeskok na Azję-Korea nie stanowi zagrożenia, bo ma nad sobą chińską czapę i łapę. Rozwijające się Chiny nie pozwolą sobie na żadne skoki w bok, ale postraszyć trochę Koreańczykami USA-cóż to szkodzi Chińczykom. Pakistan i Indie gryzą się od czasu do czasu, ale nic z tego nie będzie. Jesteśmy zatem przy Iranie. Moja teza jest taka, że kraje dysponujące bronią jądrową będą nadal się wzajemnie co najwyżej straszyć i robić próbę sił, żelaznych nerwów. Duchowni Iranu nie są głupcami. Zapewne nie zapomnieli, że atak Izraela na reaktor iracki był im na rękę. Ale cóż duchowni...? Oglądałem jakiś czas temu film dokumentalny o wspóczesnym społeczeństwie irańskim. Spora jego część żyje na modłę zachodnią, szczególnie młodzi, nie w głowie i fanatyzm brodaczy z meczetów. Iran szybko się rozwija dzięki otwarciu na Zachód. I próbuje trwać w równowadze zarówno z Zachodem jak i Wschodem(tu Chiny, Rosja). Że pragnie broni jądrowej? Jak ma środki, to któż jej nie pragnie. Jak ją będzie miał(a może już ją ma), to jej nie użyje, będzie tylko czuł się że tak powiem bezpiecznie. I raczej będzie dążył do wpływów w Iraku, niż do wojny z Izraelem. Dla mnie pan Ariel Szaron w niektórych wypowiedziach jest nie mniejszym fanatykiem niż niejeden uczeń szkół koranicznych(choć z drugiej strony wydaję mi się, że jest otwarty na dialog). Zresztą cała prawicowa partia Likud, to dla mnie ludzie z kamienia, która niweczyła posunięcia polityków lewicy, a nawet plany samego Szarona. Już bardziej elastyczna w polityce była Partia Pracy. Jeżeli Izrael zaatakuje Iran(w co nie wierzę), to będzie to jego poważny błąd. Konsekwencje takiego posunięcia będą okrutne dla całego regionu Bliskiego Wschodu. Zresztą Bliski Wschód-jakże tu daleko do mojego wyśnionego ideału...
 
 
Poziom: 14 HP   0%   0/426
   MP   100%   203/203
   EXP   93%   31/33
Gość

Wysłany: Czw Lut 03, 2005 12:06 am   

Ludzkosc 2x uzyła broni atomowej (Iranczycy? Irakijczycy?Polacy?). Lepiej przypatrzec sie tym, komu od dawna sie chce:((
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
opowiadania, forum anime
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14