gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Oceny recenzentów nie mają wpływu na sprzedaż gier...
Autor Wiadomość
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 5:57 pm   Oceny recenzentów nie mają wpływu na sprzedaż gier...

"Czy oceny wystawiane przez recenzentów gier video mają wpływ na sprzedaż produktów? Jason Kraft i Chris Kwak – dwaj analitycy z firmy SIG (Susquehanna International Group) – dowiedli, że bardzo wysokie noty otrzymywane w magazynach, nie czynią automatycznie z gier bestsellerów. Podobnie wygląda sprawa z drugiej strony. To, że jakiś program w opinii krytyków jest słaby, nie oznacza, iż nie będzie cieszył się on sporą popularnością.(...)" (Gry-Online)
http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=23445

I po co my to robimy :D ??


Z jednej strony trochę dziwne, a drugiej oczywiste.
Wydawało mi się, że pewien sposób takie CDA czy Click dyktują modę, co jest fajne, a co "be".

Ale również sam na podstawie wyłącznie recenzji kupiłem tylko Tropico. Reszta gier trafiła do mnie, bo albo poznałem ją u kolegi, albo przez demo, albo przez screeny.
 
 
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
Boolseye 
Chorąży
(Bull's Eye)


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Paź 2005
Posty: 107
Skąd: Qtno
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 4:28 pm   

Z tego co mi się wydaje to jednak nasze oceny gier poniekąd dyktują modę. Zwłaszcza jeśli chodzi o nowe pozycje. Dajmy na to, że jesteś zielony nie masz pojęcia o grze, ale wiesz, że bardzo byś sobie pograł. Jednak masz ograniczone możliwości i możesz zdecydować się tylko na jedną pozycję, a w dodatku nie masz u kogo sprawdzić albo qmpel ma ten sam problem, co robisz?
Dla przykładu ja pierwsze co robie to zaglądam do gazety w poszukiwaniu nowych tytułów, następnie wybieram odpowiedni gatunek i czytam recke, przykładowo znalzłem dziesięć nowych gier i wszystkie mają oceny powyżej ósemki. W tym wypadku pozornie nic mi nie dało przeczytanie tych recek, a w rzeczywistości wiem jakie panują realia na rynku. Teraz mając informacje na temat gier mogę sprawdzić co o nich sądzą ludzie w necie. Toteż wchodzę do jednego serwisu i porównuje oceny gier oraz recki. Zazwyczaj połowa się wykrusz albo zwiękaszają się ósemki. W takim przypadku wybieram tylko dziewiątki. Wchodzę do drugiego serwisu i robię to samo itd. W końcu okazuje się, że pozostało kilka tytułów dwa, trzy i spośród nich wybieram. Bynajmniej stosuję ocenę 9, jako dobry hicior, a powyżej to gra już musi być zajefajna, żeby dostała. Adekwatnie do tego co wyżej napisałem to znaczy kolekcjonując info z każdego źródła po trochu, mam doskonałe obeznanie z owymi garmi i mniej więcej wiem czego mogę się spodziewać. Innymi słowy, wszyscy razem dyktujemy modę, a to dlatego, że my redaktorzy również jesteśmy konsumentami produktu, którym są gry.
Ale ogólnie rzecz biorąc wysokie noty bezpośrednio nie mają wpływu, jednak są pośrednim wyznacznikiem mody. Noty pełnią rolę informacyjną, a nie nakierowującą, innymi słowy nie można nikogo zmusić żeby cokolwiek kupił, ale za to można powiedzieć, że jakaś gra jest odlotowa i jak ją kupi to będzie miał super i ekstra. A to już bardziej działa w kierunku zakupu, więc jakby nie patrzeć to odgrywamy dość znaczącą rolę w tym temacie, ale tak mi się tylko wydaje :lol:
A co wy o tym myślicie?
 
 
Poziom: 9 HP   0%   0/193
   MP   100%   92/92
   EXP   35%   7/20
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Czw Gru 22, 2005 3:27 pm   

A 50% Polaków nie wie, że stanowi połowę narodu...


Spokojnie, ocena to nie wszystko, ważny jest jeszcze marketing, typ gry( wszak siłą rzeczy rts oceniony na 7/10 sprzeda się lepiej od programu szachowego zasługującego na 9/10) etc., niemniej w przypadku pozycji cechujących się podobnymi nakładami na reklamę i reprezentującymi ten sam gatunek praktycznie zawsze lepiej się sprzeda ta, która otrzyma wyższe noty - duża grupa konsumentów ceni swe pieniądze.

Nasza praca ma sens:))
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
leiff 
Chorąży


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 274
Skąd: Sieroszewice
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 10:28 am   

Chciałem powiedzieć że zgadzam się ze zdaniem Klemensa, ja sam kupiłem już kilka gier bo dobrze przedstawione były w recenzji. Dobrze zrobiona recenzja wywołuje w graczu odruch "ale bym sobie w to pograł".
 
 
Poziom: 15 HP   0%   0/488
   MP   100%   233/233
   EXP   48%   17/35
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 2:59 pm   

Ale jak gra dostanie 10/10, a będzie miała odrażającą grafikę to raczej nie wywoła takiego odruchu :].

Ja się napalam na nadchodzące cRPG'i i MMORPG'i ściągając trailery z internetu, a nie czytając zapowiedzi :].
Podobnie będzie pewnie z grami sportowymi i strzelankami

Inaczej sprawa się ma ze strategiami - tutaj grafika sprzed 4 lat wcale nie musi odjąć klimatu, bo np. mechanika gry może być wyśniona z bajki
 
 
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
leiff 
Chorąży


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 274
Skąd: Sieroszewice
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 7:04 pm   

Backside napisał/a:
Ale jak gra dostanie 10/10, a będzie miała odrażającą grafikę to raczej nie wywoła takiego odruchu :].

Ja się napalam na nadchodzące cRPG'i i MMORPG'i ściągając trailery z internetu, a nie czytając zapowiedzi :].
Podobnie będzie pewnie z grami sportowymi i strzelankami

Inaczej sprawa się ma ze strategiami - tutaj grafika sprzed 4 lat wcale nie musi odjąć klimatu, bo np. mechanika gry może być wyśniona z bajki

Ale wtedy nie dostanie 10/10 chyba ze recenzent był ślepy;-)
 
 
Poziom: 15 HP   0%   0/488
   MP   100%   233/233
   EXP   48%   17/35
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Nie Gru 25, 2005 11:18 am   

Wiesz, czasami będąc zafascynowany grą, przestajesz dostrzegać lub minimalizujesz jej wady.

Dla mnie, z punktu widzenia w roku 2005, Gothic I jest świetną grą pod każdym względem.
A z kolei większość osób, która ma doczynienia z tą grą od niedawna, uważa grafikę za taką sobie, brzydką, beznadziejną czy wręcz uniemożliwiającą grę.
 
 
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
leiff 
Chorąży


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 274
Skąd: Sieroszewice
Wysłany: Nie Gru 25, 2005 5:28 pm   

Zgadzam się ale jeszcze raz powtarzam że gra taka nie dostała by 10/10 ponieważ grafika jest jednym z komponentów gry i jej jakość ma wpływ na wysokość oceny, oczywiście słabsza grafika nie wyklucza gry z kręgu gier dobrych.
 
 
Poziom: 15 HP   0%   0/488
   MP   100%   233/233
   EXP   48%   17/35
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Wto Gru 27, 2005 12:42 am   

co prawda, to prawda :]
 
 
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
opowiadania, forum anime
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14