gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 731
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: W samo południe - Bitwa w średniowieczu.
Backside

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5134

PostForum: Militaria   Wysłany: Czw Lut 24, 2005 9:59 pm   Temat: W samo południe - Bitwa w średniowieczu.
Kolejna twoja ankieta, z brakiem jednoznacznej odpowiedzi :].

Zależy przede wszytskim od ukształtowania. Jeśli przyjdzie bitwę stoczyć w lasach, na bagnach czy w czasie/po deszczu to kawaleria raczej odpada.

Ja preferuję użycie łuczników, nie tylko w grach :], bo wierzę w ich skuteczność (po tym jak słyszałem o Agincourt i Crecy). Chociaż to trochę mało rycerski sposób prowadzenia bitwy, bo przeciwnik nic nie może poradzić na lecącą strzałę ani łucznik nie jest szlachcicem-rycerzem - ale to detal :lol: .

W tym układzie dodaję piechotę z bronią drzewcową i ciężką kawalerię.

Przebieg bitwy - przeciwnik atakuje, nie ważne czym - piechota odpiera długą bronią ataki, a łucznicy prują ze strzał. Gdy atakuje piechota wybiją jej większość, a na koniec kawaleria wgniata wroga oskrzydaljąc go od tyłu.
Jeśli atakuje kawaleria to już trochę gorzej, ale być może ten sam manewr pomoże.

Proporcje jednostek zależa od pola bitwy.
  Temat: Pogadajmy o armiach starożytności:)
Backside

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 14860

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Lut 24, 2005 9:41 pm   Temat: Pogadajmy o armiach starożytności:)
Średniowiecze średniowieczem, ale gadamy o antyku :].

O Chinach mogę ci sporo powiedzieć, bo ostatnio czytałem (okres od późnych czasów pne do wczesnych ne, bo niewiele się zmieniało)

Była do struktura dosyć nietypowa. Chiny krajem typowo wojennym jak Japonia nie były, nie miały regularnej armii, co najwyżej mieli ją mandarynowie, czyli urzędnicy (o mniejszym lub bardzo dużym znacznie w kraju), ale i tak niedużą.
Chiny od zawsze był duże :], tzn po postawieniu muru chisńkiego i zajmowały spory obszar. Dlatego obrona tak długiej linii granicznej wymagała by ogromnej armii, a na taką nie stać było kraj. Dlatego armię w wypadku wojny powoływano z ludu, czyli głównie wieśniaków. Grupowała się ona przez rok-dwa i było to zawsze normalne :]. Armię powoływano tylko z kilku prowincji przy terenie z którego Chiny były atakowane, ponieważ ściągnięcie armii z całego kraju trwało by latami, jeśli nie dłużej, a że główny trzon armii, czyli piechota "amatorska" (owi wieśniacy) nie byli zbyt bogaci to kraj nie było by stać na wyżywienie dla tak ogromnej liczby osób (stała armia to było ok 750 tys osób, i była ona bardzo mała w porównaniu do całkowitej ilości Chińczyków).

Piechota posługiwała się z reguł włóczniami, o zakończeniach w kształcie niezbyt długiego szpicu czy też ostrza + frędzle i dzwoneczki do odstrasznia koni - przeciwnikami Chin byli chyba zawsze koczownicy. Co, jak każdy się domyśla, bogaci nie byli, ani nie mieli pewnego losu, dlatego najłatwiej było najechać bogate sąsiednie państwo. A Chińczycy koczowników nie najeżdzali, bo jako kraj boagtszy nie mili po co :].

Wracając do samej wojskowości. Schemat bitew wyglądał ponoć tak, że na początku konni koczownicy masakrowali szturmem piechotę (a czegóż tu wymagać od niewyszkolonych wieśniaków, którzy pragna wrócić jak najszybciej do domu :]). Wtedy najeźdcy zajmowali prowincję, a po czasie kilku miesięcy, gdy Chiny sformowały oddziały kawalerii, zostawali pokonani. I tak w kółko.
Czasami zdarzało się, że koczownicy zajęli na dobre prownicję, powoływali władcę, ale po czasie iluśtam miesięcy czy lat anektowali się ze społeczeństwem (co innego mieli do wyboru) i wszytsko było jak po staremu :lol: .

A co do armii zawodowych posiadanych przez mandarynów czy też książąt. W teorii mogłoby tak być, że Pan zafundował sobie niezłą armię, przeszkolił wieśniaków i wydał im odpowiedni ekwipaż, jednakże tak nie było, po wtedy wzrastałaby pozycja owego człowieka, co mogłoby być zagrożeniam dla władca (tam często dochodziło do korupcji, zamachów, rewolucji stanu itd ;p).


Mam nadzieję, że temat trochę wyczerpałem :]. Jak jeszcze jakieś pytania to proszę!
  Temat: Europa Universalis
Backside

Odpowiedzi: 80
Wyświetleń: 50435

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Czw Lut 24, 2005 9:04 pm   Temat: Europa Universalis
Proste - jak anektujesz państwa wpływa to negatywnie na twoją "opinię publiczną" (co innego jak stworzysz wasala). Jeśli zaanektujesz kilka państw to twoja dostajesz w sumie opinię "agresora", co pogarasza stosunki z innymi państwami.
  Temat: Nowe marcowe oblicze sztabu...
Backside

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 13514

PostForum: Sztab VVeteranów - strona   Wysłany: Czw Lut 24, 2005 8:56 pm   Temat: Nowe marcowe oblicze sztabu...
Ja również na tak - powinniśmy ruszyć "z grubej rury", bo to nam pozwoli od razu wyrobić sobie odpowiednią opinię (mam nadzieję, że pozytywną ;]).

Ja już mówiłem, ale chyba tylko Hipolitowi, że pewnie dam sobie radę z pisaniem newsów po angielsku - chyba gorzej będziej z reckami czy zapowiedziami, ale to jeszcze się zobaczy.

Z drugiej strony rzeczywiście kiepsko z czasem. Do startu strony zostało zapewne tydzień-dwa i nie wiem czy przez ten czas zdoałmy potłumaczyć jakieś większe texty. Jeśli odsłona angielska miała by wyglądać w ten sposób, że userzy ujrzą kilka newsów po angielsku, a w każdym dziale napis "Under construction" to nie wróżę rzetelnej oceny :?
  Temat: Mam pomysł!
Backside

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 22077

PostForum: Sztab VVeteranów - strona   Wysłany: Czw Lut 24, 2005 8:48 pm   Temat: Mam pomysł!
Stronka jest po mojemu niezła.
Wymagała by tylko głębokiej restrukturyzacji, pod względem lay'a (to nie jets złe, ale to za mało, aby wygląć "profesjonalnie - zobacznie kozacy.cenega.net !!!), a także w aspekciu podziału tematycznego.

Podoba mi się, że już są przygotowane działy o jednostka z przedstawieniem w tabelach ich parametrów.
Fajnie, że jest już webmaster.

Jeśli uwzględniamy uwzględnione przeze mnie przeróbki to jestem całkowicie za.

[działy zrobimy sobie sami, co do lay out'u trza znaleźć odpowiedniego człowieka, jeśli nie ma takiego w Sztabie. Proponuję np. Xoena z serwisu Game Force (www.g4ce.pl) na którym piszę - on robi naprawdę niezłe szaty graficzne !!!]
  Temat: Pogadajmy o armiach starożytności:)
Backside

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 14860

PostForum: Historia   Wysłany: Pon Lut 14, 2005 7:14 pm   Temat: Pogadajmy o armiach starożytności:)
Ja jestem pod wrażeniem bitew morskich. Wydawało by się, że starożytność to taka prymitywność w budowie i posługiwaniu się statkami - jeden duży żagiel, który łapał wiatr jedynie, gdy ten wiał zgodnie z kierunkiem porusznia się okrętu. Tak więc jakikolwiek manewr to niesamowity wysiłek galerników i w ogóle niedużo miejsca na rozpęd czy zawrócenie. A jednak bitwa pod Akcjum została wygrana i to nie przez przewagę liczebną okrętów rzymskich, a sprytny manewr z wykorzystaniem wiatru, szybkości i masywności jednych i drugich statków.

Podoba mi się oczywiście falanga i rzymskie formacje piechoty. Trudno mi wyjaśnić dlaczego, ale się podoba :D .
Swoją drogą ciekawe jak walczyły takie dwa Żóltwie podczas wojen domowych? Stali przed sobą i czekali czy napierali :lol: . Ciekawie to przedstawali w Asteryksie Legionistą, gdzie podczas takiej bitwy żołnierze dwu rzymskich armii się pomieszali pod tymi Żółwiami, nie wiedzili, który jest z której armii :wink: .

A może mi ktoś powiedzieć o wykorzystaniu łuczników? Bo na filmach to strzelają oni na kilometry zabijając tabuny wrogów. Wydaje mi się naprawdę, że strzelały one na kilkadziesiąt metrów (czy ponad 100), będąc groźnymi tylko dla przeciwnika, który stoi blisko i jest nieopancerzony (długo groty były z brązu, więc mogły nie sprawiać problemów opancerzonym).
  Temat: Mam pomysł!
Backside

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 22077

PostForum: Sztab VVeteranów - strona   Wysłany: Pon Lut 14, 2005 6:50 pm   Temat: Mam pomysł!
A co powiecie na seriws o Twierdzy stronghold.gry-online.pl ?
Zarówno Twierdza jak i Krucjata są to gry popularne, ciągle przybywają nowi fanowie (wiem to).
Niedługo wyjdzie Twierdza II tak więc juz sporo informacji dociera, głównie z wywiadów i zapowiedzi, także FireFly wrzuca do sieci co jakiś czas trochę screenów.
Sama strona posiada bardzo rozwinięte forum, jest tam kilku-kilkudziesięciu stale aktywnych użytkowników, jest chat, sporo działów o grze. Swoją drogą można tam by było trochę ponaprawiać i zająć się, po za aktualizacją serwisu newsami, tworzeniem nowym map, tłumaczeniem map i kampanii z zagraniczncyh serwów (nie koniecznie musi to robić ktoś z nas, ale na tamtejszym forum znalazło by się z kilka utalentowanych i pomysłowych osób)

Proszę więc o rozpatrzenie propozycji, bo gra może być niedługo na niezłym "topie" !

Chciałbym przyklasnąć pomysłowi Hipolita o stronei poświęconej Kozaków i AC w ogóle. Możemy swoją drogą przyjmować hostowane strony, ale też stworzyć własny serwis. Chciałbym też zauważyć, że np. o AC nie ma praktycznie żadnej dobrej polskiej strony... Najpopularniejsza to jakaś stara uaktualniana ostatnio na jesieni 2003. Nie wiem jak jest z Kozakami, ale podejrzewam, że podobnie.
A jak na razie Kozacy obrośli w jakąś legendę świetnej gry, AC może nie ( w sumie jakoś ta gra zapomniana :( ), ale są to gry na tyle duże, że można zrobić baaardzo obszerną stronę. W dodatku one cały czas żyją jak War3 - mapy, mody itd.

Był by to naprawde duży atut stronki, gdyby udało się w pełni zrealizować ten projekt !!!
  Temat: Europa Universalis
Backside

Odpowiedzi: 80
Wyświetleń: 50435

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Sob Lut 12, 2005 1:32 pm   Temat: Europa Universalis
gry.02.pl napisał/a:

"Zaczęło się tak niepozornie: w 1999 roku nikomu nieznane studio Paradox wydało pełną błędów i niedoróbek turową grę strategiczną. Wydawać by się mogło, że Europa Universalis nie wzbudzi żadnego zainteresowania (...)."


Swoja drogą niepodoba mi się to co tu jest napisane. To, że Paradox był wtedy nieznany to prawda, ale gra wzbudzała liczne emocje już samymi zapowiedziami - aż pachniała świeżością i oryginalnością w dziedzinie strategii. Fakt faktem, że bugów było na potęgę, ale EU I oferowała coś, czego dotychczas nie było lub od dawna nie było (bo moze była wcześniej jakaś gierka na podstawie której opierała się Europa).


Jinoku --> czy tak niski dochód masz tylko na początku czy przez dłuższy czas gry? Jak zaczynasz rozgrywkę twój dochód jest ujemny, ale po krótkim pieniądz zaczyna dynamicznie wpływać, bez względu na początkową armię.
  Temat: Mam pomysł!
Backside

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 22077

PostForum: Sztab VVeteranów - strona   Wysłany: Wto Lut 08, 2005 10:57 am   Temat: Mam pomysł!
To ja tylko zapomnialem się zalogować :wink:
  Temat: Elder scrolls 4: Oblivion (sequel Morrowind'a)
Backside

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 15142

PostForum: Gry cRPG   Wysłany: Pon Sty 31, 2005 10:22 pm   Temat: Elder scrolls 4: Oblivion (sequel Morrowind'a)
Oblivision wygląda na razie naprawdę imponująco, widać, że graficy włożyli serce w to co robią :D .
Mam tylko jedną poważną obawę - coraz częściej twórcy skupiają się właśnie na graficy, aby był najnowszy, najlepszy i naj naj naj engine graficzny, który ma n milionów polygonów, ogromny świat, genialne efekty wody, światłocenia itd. Powód jest chyba prosty - trudno jest powiedzieć czy gra będzie fajna nie grając w nią, a jeśli screeny będą zachwycające to człowiek zacznie się produktem interesować. Po za tym gdy gra ma ładną grafę to zaraz trąbią o każdej nowincy we wszytkich pismach i stronach poświęconych grom komp.

I co z tego? Ano to, że coraz częściej w tyle zosatej fabuła, akcja, scenariusz, questy itd pozostają w tyle...
Gothic II miał wspaniałą grafikę, w porównaniu do konkurencyjnego Morrowinda, jednakże jego główny wątek nie był już tak bardzo absorbujący i zaskakujący jak w przypadku pierwszej części Gothica. W takmi razie Morro będzie znacznie bardziej atrakcyjnym produktem dla fanów rpg, gdyż oferuje dużo dłuższą fabułę, przepłnioną setkami drobnych zadań.

Takze moją obawą jest to czy tak wspaniała grafika, jaką widzimy dziś na screenach, będzie szła w parze z bardzo udanym scenariuszem.
  Temat: tu wpisujcie zauwazone błędy na stronie.
Backside

Odpowiedzi: 136
Wyświetleń: 69038

PostForum: Sztab VVeteranów - strona   Wysłany: Sro Sty 19, 2005 10:04 pm   Temat: tu wpisujcie zauwazone błędy na stronie.
Po prostu jest wpisany przy wysyłaniu maili z info o odpowiedzi zły adres. Powinien być początek http://sztab.gry-online.pl/ a zupełnie inny.

Aby ominąć błąd należy skasować cały początkek i wpisać to co wida wyżej :].
Choć mam nadzieję, że omijanie błędów to tymczasowa sprawa :>.
  Temat: Mam pomysł!
Backside

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 22077

PostForum: Sztab VVeteranów - strona   Wysłany: Czw Sty 13, 2005 10:23 pm   Temat: Mam pomysł!
Taki topic mi kazał założyć Klemens :D (joke).

W każdym razie w istocie zebrało się parę pomysłów, które ponoć warto przedstawić innym. Dotyczą naturalnie pracy naszego portalu:

Wydaje mi się, że dobrze by było, gdybyśmy mieli jakieś podstrony tematyczne/oficjalne o strategiach, np. o nadchodzącym AoE III - jeśli gra jest "gorąca" to zyskujemy automatycznie rzeszę odwiedziających, którzy chcą się dowiadywać po polsku informacji o swojej ulubionej grze, nawet tych najbardziej błahych.
Nie wiem czy koniecznie do tego trzeba by było robić całą nową stronę, ale gdyby poprawić istniejęcą obecnie* - wystarczy taki sam schemat i tło, zmienić logo tylko na age'owe.
W ten sposób istniejemy w necie - prowadzimy oficjalną stronę, największą stronę czy najlepszą stronę, a Microsoft i rzesze fanów AoE już dbają o to by coś się wokół gry działo (do dziś tworzone są kampanie do AoE I !)

Jeśli się zaistnieje w necie jako profesjolna i rzetelne strona, to można również zaistnieć ogólnie w świecie growym np. objąć patronat medialny w internecie. Co prawda nie wiem dokładnie czego on dotyczy, ale wyobraż sobie, że po protsu posiadmy oficjalną stronę, gdzie znajdują się najważniejszej materiały jak dema i patche.

Stoi przed nami także pewna inna możliwośc - płatna reklama w postaci ulotek dołączonych do pudełka z grą. Za pewne nie są to duże koszty produkcji, nie wiem tylko czy samo załączenie kosztuje dużo. W każdym razie, każdy kto wyjmuje grę z pudełka na pewno zwróci uwagę na zawartość i w tym ulotkę, która schuldnie zaprojektowana i z małą ilością informacji (tak, że nie zmuszamy nikogo do "wymagającej" lektury :]) na pewno zaoowocuje nowymi userami.
Naturalnie mówię tu o pudełką z grą strategiczną :]


Nie wiem co sądzicie. Może niektóre cele są niemożliwe lub bardzo trudne do realizacji, może ciekawe i fajne.
W każdym razie wiem, ze to co proponuję głupie nie jest i w zależności od tego czy będzie się nam chciało, czy stworzymy zgrany i rzetelny zespół, coś na pewno uda nam się osiągnąć!
Per aspera ad astra :wink:

*wydaje mi się, że w przyszłości należało by poprawić lewy frame strony - jest długi i duży napis o forum oraz duża tabela ze screenami. Te screeny podług mnie zupełnie nie potrzbne, zachęta do forum powinna być bardziej treściwa. Z kolei lista najnowszych textów jest schowana :] i mało widoczna - a to właśnio ona powinna "brylować".
  Temat: Najwazniejsze wydarzenie 2004 roku
Backside

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 9736

PostForum: Historia   Wysłany: Sro Sty 05, 2005 12:05 am   Temat: Najwazniejsze wydarzenie 2004 roku
Uważam te propozycja za trafne. Ale jeśli mielibyśmy wybrać te wręcz historyczne wydarzenia to wybrałbym na pewno:

1. Rozszerzenie Unii Europejskiej (i przyjecie do niej Polski)
oraz
4. Pomaranczowa rewolucja na Ukrainie.

A może jeszcze takie lokalne bardziej:
11. Rozmał lewicy w Polsce :wink:
  Temat: Religia
Backside

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 13477

PostForum: Off Topic   Wysłany: Pią Gru 31, 2004 11:34 am   Temat: Religia
Specjalnie dla ciebie zajrzałem do Księgi Rodzaju, z której wynika, że Bóg stworzył Eden i tam również stworzył człowieka, którego za popełnienie grzechu nieposłuszeństwa, wydalił z ogrodu. Następnie wypowiedział słowa, które wyraźnie mówią nam, że miejsce do którego człowiek został wyganany, rajem nie jest (3, 16-20).

Takiej analogi niewierzący = głupi nie stworzyłem lub też nie miałem tego na mysli, bo czasami mnie ponosi ;p. Choć wydaje mi sie to dziwne, że jakoś najwięksi myśliciele świata to tego, że istnieje Absolut, doszli (choć nie zawsze był nim Bóg).
Ja jestem osobą wierzącą, bo jestem wychowywany w rodzinie z tradycjami katolickiej i również profil szkoły zakorzeniły we mnie wiarę. Nie oznacza to jednak, że jestem osobą tak mocnej wiarym, że potrafie całego Boga ogarnąć moim na razie młodym, o niezbyt dużej wiedzy, umysłem. I również wiara u mnie się w pewność nie przeradza i nie uważam się za osobę oświeconą. Może z czasem do pewności dojdę...
I żeby byłą pewność. Jestem osobą nietolerancyjną dla nietolerancji lub nadmiernej tolerancj (np. obecna sytuacja pedałów za granicą oraz sposób w jaki traktowani są katolicy). Ale do takiej rzeczy jak wiara tolerancję posiadam.

Wierzę z kolei, że jeśli podajesz się za osobą uznającą Boga, to jest to prawdą, ale to również trudno mi zrozumieć. Rozumiem to, że pokazujesz błędy w m.in. moim rozumowaniu i w tym nie ma nic złego, jest to b. dobre, ale widzę, że ty zaczynasz stawać w "opozycji" to znaczy chcesz, żebym ja uzasadniał ci pewne zjawiska, a sam, jako osoba wierząca, tłumaczyć ich się nie starasz. Za pewne racji teraz też nie mam, ale takie są moje wnioski z obserwacji.
  Temat: Religia
Backside

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 13477

PostForum: Off Topic   Wysłany: Czw Gru 30, 2004 10:03 pm   Temat: Religia
Klemens napisał/a:

Ok, ale... Czy nasze myslenie o Bogu nie jest ziemskie? Wierzysz w Boga, dlatego jestes przekonany, iz zloczynce spotka kara za jego czyny, co ostatecznie udowadnia dla Ciebie istnienie Boga. Ale inni, niewierzacy, nie sa przekonani co do kary posmiertnej, ergo Boga nie ma. Stan wyjsciowy warunkuje ostateczne wnioski...


Masz wolną wolę, więc sam wybierasz w co chcesz wierzyć. A skoro ludzie niewierzący nie wierzą w jakikolwiek Absolut, niepotrzebują wytłumaczenia czy jest On dobry czy zły i skąd zło się bierze.

Klemens napisał/a:

A co ze wspomnianymi przez Ajmdemena dziecmi?? Dlaczego umieraja one z glodu, w powodziach czy pozarach, wrodzone choroby genetyczne itp.? Tu nikt nie popelnil grzechu, nie mamy do czynienia z niczyja zla wola a mimo wszystko dochodzi do owego abstrakcyjnego ZLA.


Bóg nie stworzył Ziemi, po to, abyśmy mieli tu jak w raju, dlatego nie spotykają nas zawsze szczęśliwe zdarzenia. Ziemia jest drogą do Nieba i nikt nie powiedział, że będzie to El Dorado.

Chciałbym również dodać, że skoro nie mozemy pojmować Boga "po ziemsku" to nie będziemy znali jego całej natury i nie odgadniemy dlaczego jest głód i powodzie. Może to być kara za grzechy ludzi całego świata czy pogłębiające się zło, ale to tylko moje czcze domysły, których proszę nie brać pod uwagę.

I teraz raczej odłączam się od dyskusji, powiedziałem co było najważniejsze, a takie wybieranie malutkich fragmencików z tekstów oponenta, wytykanie najdrobniejszych błędów czy tłumaczenie rzeczy, których i tak nie będzie ktoś chciał zrozumieć jest dla mnie pozbawione sensu. Jeśli ktoś "odważy się byc mądrym" to dojdzie, jak większość najbardziej oświeconych umysłów świata, że jednak istnieje Absolut, miłosierny i sprawiedliwy Bóg czy też wg innych wierzeń Demiurg albo Wielki Budowniczy.
 
Strona 45 z 49
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
forum anime, widmo
Strona wygenerowana w 0,28 sekundy. Zapytań do SQL: 16