gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 731
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Turcja w UE??
Backside

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 7328

PostForum: Off Topic   Wysłany: Nie Lis 21, 2004 11:13 pm   Temat: Turcja w UE??
Filozofia ulicy, filozofią głupca ;p. Mam nadzieję, że to tylka jakaś maxyma, a nie ty tak uważasz. Życie jest ciężkie, jedni mają lepiej inni gorzej - rzadna nowina. Możesz się urodzić w sercu Somalii, w Kambodży czy Wietnami, a może ci się trafi być synem dyrektora banku, rolnika czy przeciętnie zarabiającego mieszczanina - tak to już jest i nie zależy to od nas, że jedne ma lepiej drugi gorzej. Co nie oznacza zaraz, ze trzeba kraść - mówię, może tak, bo nie zaznałem nigdy głodu czy pragnienia, ale z drugiej strony widzę ludzi bezdomnych i ubogich stojących pod kościołem kapucynów w Warszawie, którzy czekają na posiłek - tak pewnie jest i w reszcie miast i miasteczek, więc bieda nie zawsze jest wymówką....

I, proszę, nie mów takich rzeczy, że kradnie się samochody z biedy, bo to jest takie głupie pieprzenie, a la Peja ;p. Widziałeś kiedyś, żeby z głodu zrozpaczona matka kradła samochód??? Nie, kradną złodzieje, zorganizowane szajki, którzy chcą mieć w prosty sposób kasę, a nie dlatego, bo "nie ma co do garnka włożyć". Po za tym kradna i ci, którzy kasę maja sporą - tu nie trzeba tłumaczyć kto, tylko patrzeć w TV :/. Nasi "przedstawiciele", którzy nie mogą wytrzymać z tymi paroma czy parunastoma tysiącami zł pensji i muszą się nachapać jeszcze więcej.

I zależy jeszcze co kto rozumie przez godne życie. Bo dla jednego to będzie dach nad głową, praca i jedzenie, a dla innego samochód, komputer i telewizor.

Tymczasem wracajmy do topicu :D
  Temat: W samo południe - czołg
Backside

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 15267

PostForum: Militaria   Wysłany: Nie Lis 21, 2004 10:58 pm   Temat: W samo południe - czołg
Menajev napisał/a:
Ajmdemen napisał/a:
stawiałem na szybkość, ponieważ czołg najczęściej używany był do wjeżdżania na tyły przeciwnika poprzez luki w froncie, a nie do samego przełamywania frontu.

O jaki okres ci chodzi? Pierwsze czołgi powstały właśnie po to, by przełamywać linie frontu, a nie ją objeżdżać


To zależy też od przyjetej taktyki, nieważne w jakim okresie. Jeśli warunki sprzyjają to można było się przebić przez linię obrony - przykładem tego jest bitwa pod Camrai z 1917 r. w którym zaskoczono Niemców natarciem czołgów na okopy (który się prawie udał ;])
  Temat: Turcja w UE??
Backside

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 7328

PostForum: Off Topic   Wysłany: Nie Lis 21, 2004 10:40 pm   Temat: Turcja w UE??
Ajmdemen napisał/a:
ciekawe masz podejście "to są Arabowie, więc nie mają oporów przed zamachami", to ten sam sposób myślenia co niemieckie "e to Polacy więc kradną".


Rzeczywiście dziwnie to wyszło - nie chciałem tak generalizować, że "każdy", ale z drugiej strony w religiach arabskich (czyli głównie opierających się na islamie) jest to chwalebne, by umrzeć śmiercią męczeńską zabijając siebie i przy tym stojących obok ludzi innej wiary - dlatego można się trochę obawiać choćby po tym co się zdarzyło a Madrycie...

Klemens --> Trochę są to głupie stereotypy, jednak zamachy bombowe zdarzają sie w państwach blisko-wschodnich dosyć często i mimo, że bardzo dużo Turków to wykształceni i porządni ludzie to nie masz pewności, że nie znajdzie się wariat, patriota czy głęboko przekonany o wyższości własnej religii muzułmanin, który postanowi kogoś zabić z powodu odmiennej wiary.
Z Polakami rzeczywiście istnieje taki stereotyp - my mówimy, że to nie prawda, ale z Niemiec na wschód znika rocznie trochę samochodów i było parę głośnych przypadków z kradzieżami niemieckich samochodów i przyłapanymi na tym rodakami.
Dlatego niektórzy będą uważać nas za złodziei tak jak my będziemy mieli awersje do arabów, patrząc na nich pod kątem terrorysty.
  Temat: Europa Universalis
Backside

Odpowiedzi: 80
Wyświetleń: 50297

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Sob Lis 20, 2004 11:24 pm   Temat: Europa Universalis
Ta to jest jak się na siłę próbuje zrobić coś nowego i fajnego, zamiast pozostać przy sprawdzonym, choć starym.
A może trzeba się bardziej zapalić na tematykę średniowiecznego myślenia, dyplomacji i posunięć wojskowych, aby się wciągnąć :D ?
  Temat: Turcja w UE??
Backside

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 7328

PostForum: Off Topic   Wysłany: Pią Lis 19, 2004 10:12 pm   Temat: Turcja w UE??
Nie wiem jaka jest dokładna sytuacja ekonomiczna i stabilność UE, bo nie znam żadnych statystyk z ostatniego pół roku.
Jeśli bym był Niemcem czy Francuzem, którzy są głównymi mocarswtawmi w UE, może i był bym przeciwko, ale z perpektywy Polski nie sądzę, żeby była to dla nas jakaś szkoda i będziemy dostawać mniej pieniędzy.

A co do tej odmienności kulturowej. Jest to prawda, że ci ludzie mają inną kulturę, ale na dobrą sprawę już od XV wieku Turcja poważnie angażuje się w sprawy Europy, nie tylko walcząc z państwami ościennymi! Także mimo wszytskiego nie sądzę, żeby nie mogli czynnie uczestniczyć w Unii.
Z drugiej strony można by sie trochę obawiać, bo to mimo wszytsko są arabowie, inaczej myślą, nie mają żadnych oporów przed zamachami itp. Może Turcja nie jest tak agresywna i tam zdarza sieto stosunkowo rzadko, ale...
  Temat: W samo południe - najważniejszy element w grach RPG
Backside

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 11198

PostForum: Dyskusja ogólna   Wysłany: Pon Lis 15, 2004 11:06 pm   Temat: W samo południe - najważniejszy element w grach RPG
Akurat tu ironii nie było :].
W większości rpg'ów ogólnie chodzi o jakiś ogromnie wazny cel, jakim z reguły jest ratowanie świata.
W Gothicu nic takiego powiedzianego nie masz, nie masz żadnego celu z góry określonego, na początku gry nie wiesz w ogóle co jest grane, coś więcej o krainie do której zostałęś zesłany dowiadujesz się po ładnych parudziesięciu godzinach gry.
Po za tym żadnego świata nie ratujesz tylko udaje ci się (lub nie :]) zniszczyć barierę odgradzającą kolonię, można dodać, że ratujesz ludność wyspy Khorinis przed Śniącym, ale po za tym to nic już nie ratujesz :D .

Może ktoś się ze mną nie zgadzać, ale ja uważam fabułę do G1 za świetną. Choć może nie umywa się do Plancsape'a czy BG to nie przeszkadza temu by ta była b. dobra.
  Temat: W samo południe - najważniejszy element w grach RPG
Backside

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 11198

PostForum: Dyskusja ogólna   Wysłany: Nie Lis 14, 2004 10:50 pm   Temat: W samo południe - najważniejszy element w grach RPG
Dla mnie najważniejsza jest przygoda, choć zaraz za tym stoi wolny wybór.
Wydaje mi się, że w ogóle esencją rpg jest ciekawa przygoda. Po za tym ciekawa przygoda daje nam też dużo wolnego wyboru, a kiepska daje nam liniowość.
Co mnie denerwuje to przygody wymyślane na siłę, jak do grosu gier crpg, typu "świat ogarnęły siły zła, jesteś jedynym, który może temu zapobiec"
:roll: (tu brawa m.in. dla gothica 1!!!). Przygoda powinna w miarę spontanicznie wyglądać, ale w rzeczywistości być przemyślano do szpiku i stawiać przed nami tysiące możliwości.

Nie jestem jakimś znawcą rpg'ów, ani nie grałem w wiele systemów, i dlatego
rozwój postaci nie jest dla mnie jakiś diabelnie ważny, mnie tu bawi właśnie przygoda, otwartość świata, coś co chciałbym zrobić, a świat rzeczywisty mi nie pozwala (np. biegać z katanę i rozwalać orków :lol: )
  Temat: Europa Universalis
Backside

Odpowiedzi: 80
Wyświetleń: 50297

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Pią Lis 12, 2004 8:43 pm   Temat: Europa Universalis
Gonzo napisał/a:
Nie uważasz, że to trochę za łatwo?


Coż, sama gra nie wygląda do końca tak kolorowo jak opisałem, bo za neidługo wybuchają nam bunty w zamorkich prowincjach (a tam dużo zdziałać nie możemy) i w zależności od stopnia trudności gry oraz pomysłów na to jak chcesz rozwinąć swoje państwo, rozgrywka może byc prosta lub łatwa (zresztą poziom trudności wzrasta wraz z rozrostem naszego państwa ;p). Jeśli zakłasz rozwój kolonialny i handlowy to gra rzeczywiście będzie łatwa. Ale jeśli chcesz dokonać podboju połowy Austrii, działaniami polityczno-wojennymi, to z góry mówię, że łatwe to nie jest.

A może ktoś inny się pokusi o opisanie ciekawej rozgrywki lub pomysłów na grę???
  Temat: Święto, święto...
Backside

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5558

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Lis 11, 2004 8:17 pm   Temat: Święto, święto...
Naturalnie, że każde państwo powinno obchodzić pewne święta. Sądzę, że wszyscy rozumieję, że 1 maja czy 22 lipca to jakieś komunistyczne głopoty, ale 11 listopad czy 3 maj to dni które powinniśmy w jakiś sposób obchodzić. Po co? Dla utrwalenia takiej tradycji, aby przyszłe pokolenia, dla których czasy np. Wojen Światowych będą dużo bardziej odległe, pamiętały, że Polska, miała tak ważne dni jak właśnie odzyskanie Niepodległości po 123 latach zaborów.
Po za tym także dla utrwalania kultury polskiej. 11 listopada przypomina nam o czasach kiedy Polska znajdowała się pod władzą rosyjsko-prusko-austriacką i cały czas walczyłą o wolność, o tradycje, o język polski, a artyści tworzyli obrazy, powieści i poezję ku pokrzepienu serc.
Dziś sytuacja taka jest (jak na razie) nie możliwa, a nasza kultura i tadycje powoli zanikają i ulegają m.in. amerykanizacji - gdzie pająki z wykliny, które wieszało się paredziesiąt lat temu pod sufitem, gdzie prawdziwy Święty Mikołaj, biskup z pastorałem i mitrą czy kolendnicy??? Nie ma - jest zielona choinka i gruby santa claus...

Nie chcę udowadniać, że nagle wszyscy zapomniamy o naszej przeszłości, staniemy się bezmyślną częścią UE czy w ogóle sprzeciwiać się jednoczeniu Europy. Ale każde ważne święto powinnino być obchodzone rodzinnie - tradycyjnie, bez łażenia po supemarketach czy coś w ten deseń.
Dla przykładu Dzień Dziękczynienia w USA jest obchodzony z całą rodziną, przy tradycyjnym indyku z żurawiną.
  Temat: Europa Universalis
Backside

Odpowiedzi: 80
Wyświetleń: 50297

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Czw Lis 11, 2004 7:50 pm   Temat: Europa Universalis
Ostanio znalazłem sobie dwa państwa, którymi gra jest wprost genialna.

Pierwsze - Holandia w Wieku Handlu (1619r.). Posiadamy 4 poriwncje w Europie, 2 w Ameryce Południowej. i 1 w Ameryce Północnej. kupę wysp na terenie pacyfiku i jeszcze tam jakieś pojedyncze wysepki. Mamy kupę kasy, dużo wojsk lądowych, 2 dobrych dowódców, ogromną flotą z generałami oraz 2 małe z eksploratorami.
Stać więc nas od razu na ulepszanie Urzędów Podatkowych, a przy okazji startujemy z dużą ilością kupców, więc szybko możem zyskać ogromne obroty, a nawet monopol w bogatych centrach - holenderskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, weneckim, angielskim czy moskiewskim.

Czekamy na dyplomatów(tych niestety mało :/), zawiązujemy bliższe stosunki ze Szwajcarią, aż w końcu sojusz (najlepiej przy drugim dyplomacie). Nasz nowy sojusznik niedługo wda się wojnę z Habsburgami, a więc Austrią, Hiszpanią i ich stronnikami. Szwajcaria sie trzyma, my korzystając z opuszczenia przez Niderlandy Hiszpanskie garnizonów atakujemy własną armią (plus dokupionowmi nowymi oddziałami) Brabancję, Flandrię, Luksemburg i Artois, które po krótkim czasie się poddadzą.
W międzyczasie wyjeżdzamy naszą flotą Galeonów na teren zach. Wybrzezą płw. Iberyjskiego, blokując portu portugalsko-hiszpańskie (może uda wam sie ukraść mapy?).
Potem jeśli komuś się uda zdobyć przemarsz wojsk przez Lotaryngię albo Palatynat i Wurzburg to zaczyna być fajnie :]. W pierwszym przypadku podbijamy Franche-Comte, docieramy do Szwajcarii, a stamtąd do Asutrii :] (powinna być słaba po czeskich powstaniach i wojnach), a w przypadku drugim docieramy do Śląska, Czech i Moraw "podgryzając" Austrię czy tworząc sobie prowincje w środku Europy obok Polski.


Może ktoś ma jakieś inne "miłe" sposoby?
  Temat: Europa Universalis
Backside

Odpowiedzi: 80
Wyświetleń: 50297

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Nie Lis 07, 2004 2:02 am   Temat: Europa Universalis
Ajmdemen napisał/a:
a ja bym sie uparł nawet i przy tym, że EU bez opcji autopauzy można by zaliczyć do turówek. Czemu? Zobaczymy to wyraźnie po uruchomieniu gry na najwolniejszej szybkości, gdzie mamy trochę czasu między jednym dniem a drugim, czyli właściwie coś w stylu heroes of might and magic z ograniczeniem czasowym na turę


To trochę niepoważne :], różnica między dniem w HOM&M, a EU II jest po prostu ogromna. W herosach jednego dnia wykonujemy szereg ważnych czynności, a w EU II nie bardzo (grając bez pauzy) - zdążymy zrobić najwyżej ułamek tego co chcieliśmy .
Widać, chyba, że nie grałeś na najwolniejszym trybie ;p - gdyby dzień w Europie był podobny do tego z herosów, krótka gra ciągnęła by się tygodniami. Trwa on chyba coś ok 1 -1,5 sek.. Jednakże możemy włączyć pauzę, dzięki której dzień będzie jakby dłuższy, ale to już jest inna kwestia.

No coż, kończąc tą dyskusję w tym bojowym nastroju :p chciałbym wspomnieć, iz Europa ma kilka wad, które zaczynają mnie denerwować. Jest to przede wszytskim brak paru realistycznych opcji np. pożyczka od innego państwa, przesłanie haraczu it itp (przynajmniej ja nie widziałem ;p). Po za tym kwetsia zarobków. Mam 3 bogate prowincje w Hiszpanii, parę miast gdzieś tam ;p i wiele punktów handlowych, a przy okazji monopol handlowy w Lizbonie, Gdańku i Moskwie i...zarabiam niesamowicie mało (na wojsko, marynarkę i badania nie idzie specjalnie dużo) tj. jakieś parenaście monet miesięcznie. Bądź co bądź, ale trochę mnie dziwi, aby konto najlepszego handlowego kraju przyrastało o kilkadziesiat monet w zółwim tempie.

Mam nadzieję, że ujrzymy jeszcze EU III (byle nie w 3D :/), która poprawi wszytskie błędy i będzie niekwestionowanym mistrzem :].
  Temat: Seria Anno (1602/1503)
Backside

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 11811

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Pią Lis 05, 2004 3:38 pm   Temat: Seria Anno (1602/1503)
Klemens napisał/a:
Wiesz, teraz ja powiem, ze Twoj argument jest nie najlepszy:)))).
Tak sie bowiem sklada, ze naklady na PROMOCJE Tzara, czy zwlaszcza Majesty byly nieporownywalnie mniejsze, niz w przypadku Anno.


No, cóż jak wiesz mam inne zdanie :p. Wiem, że w Polsce Tzar i Majesty były barzo rozreklamowane w pismach, Anno reklam nie widziełem, ale wierzę, że były :].

Cóż, w takim razie mała popularność tej gry moze jest spowodowana tym, ze mało osób lubi taką tematykę? Ja jestem naprawdę samotny w swoich upodobaniach wczesnonowożytnych :) i mało osób oprócz mnie pociągaja takie rzeczy.

Ale po za tym widzę tu pewną dziwną rzecz. Anno 1602 było dla mnie świetne, a 1503... :| jakoś tak nijako. Grafika: piękna woda, piękne lądy, ale...te budynki i góry czasem wyglądają jakoś plastelinowo-kolorowo, ludzie chodzą jakby szli po ruchomym chodniku(!), muzyka jest do...kitu (a to dla mnie bardzo ważne!, Settlersów IV wyinstalowałem między innymi z powodu gównianej muzyki, a bez muzyki też mi się kiepsko gra). Po za tym Anno 1503 ma trochę różnorakich błędów i bugów, a Anno 1602 właśnie niespecjalnie, a ludze wybierają wersją słabszą, ale z nową grafą :].
  Temat: Europa Universalis
Backside

Odpowiedzi: 80
Wyświetleń: 50297

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Pią Lis 05, 2004 3:19 pm   Temat: Europa Universalis
No to to juz jest wojna !!! Wytaczajmy więc cieżkie kalibry i zobaczymy jak w czasach EU II kto ma rację :>.

Ja więc, tu i teraz, zawiązuję Ligę Świętą, której celem będzie bronić świętej przynależności Universalnej Europy jako substancji czasu rzeczywistego. Traktat zawarty przez Najjasniejszego księcia Wirtembergii Backsida I w Nordlingen. Tym samym zachęcam wszystkich wierzących w czystość RTS'ową EU II to podpisania się pod tym traktatem i rozpocząć działalność wojenną przeciwn naszym wrogom!!
  Temat: Seria Anno (1602/1503)
Backside

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 11811

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Pią Lis 05, 2004 3:02 pm   Temat: Seria Anno (1602/1503)
Klemens napisał/a:
Brak "miodnosci" polega na tym, iz juz wiecej do owej gry nie wracalem. Potwierdzaja to zreszta chyba wyniki sprzedazy etc.


Cóż, nie chcę nic mówić obraźliwego, ale w skróci: ten argument nie jest najlepszy :D . Powiedz mi czy to, że gra Tzar i Majesty nie sprzedawały się dobrze (Majesty przecież nie ukazło się nawet w eXtra Klasyce jak większość starszych gier od CDP!!!) to znaczyn, ze są kiepskie. A podobnie z grą Knights and Merchant: The Shattered Kingdom, której zapasy są rozprzedawane w promocjach po 15 zł, a gra stała się popularna przez sprzedaż w pismach komp. - czy to znaczy, że też jest kiepska :>.

To prawda, że tej grze brakuje czegoś takiego jak ma StarCraft, pewnie dlatego, że gra wymaga spokojnego działania i powolnego dochodzenia do sukcesu, może dlatego, że rozgrywka multi nie jest tak intrygująco.
Zauważ, ze rozgrywkę z partnerem z WIII czy Starcrafta można rozegrać nawet w 15 min., a w Anno nie dość, że przynamniej 3h to tam są inne priorytety.

Cóż, ja mam chyba jakieś inne od wsyztskich wartości estetyczne :p. Nie wiem jak inni, ale ja się strasznie jaram epoką renesansu i baroku, odkryciami geograficznymi, czasami kolonizacji i podbojów nowej ziemi, tudzież nowożytnym handlem i poltyką, wieć taka gra to dla mnie czysty miód :D .
  Temat: W samo południe - czołg
Backside

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 15267

PostForum: Militaria   Wysłany: Sro Lis 03, 2004 10:46 pm   Temat: W samo południe - czołg
Po mojemu pancerz ;p. Czolg musi w wytrzymac silny nawalac dookola :]. Co mu po szybkosci jak i tak sprawnie wymierzony panzervaust rozwali.
Niezawodnosc techniczna tez sie wteyd nie zda :], zwlaszcza, ze czolgi i tak sie bede psuly zawsze, mniej lub bardziej.
A sila dziala - moze to i dobre, ale chyba przydatniejszy jest czolg, ktory dluzej przetrwa na polu walki.
Ale ja tam sie nie znam :P [/list]
 
Strona 47 z 49
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
recenzje anime, fanfiki
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 16