gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 374
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: II Wojna Światowa - czemu Niemcy przegrali ?
Matis

Odpowiedzi: 121
Wyświetleń: 67684

PostForum: Historia   Wysłany: Pią Gru 17, 2010 1:20 pm   Temat: II Wojna Światowa - czemu Niemcy przegrali ?
Egzorcist napisał/a:
Matis nie to była jego polityka - później już parkinson dał o sobie znać i jego wielki instynkt zaczął zawodzić....

Potrafisz poprawić mi humor :)

Ad. a
Wypuszczenie Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego elementem polityki (zagranicznej?) - już lepszą linią obrony by było przyjęcie, że nabrał się na obietnice Goeringa, że Luftwaffe zrobi z niedobitkami "porządek". Wypuszczenie 350 tyś żołnierzy francuskich i brytyjskich po to, aby utrzeć nosa OKW i pokazać "kto jest tu szefem" to działanie na szkodę prowadzonych przez swój kraj działań wojennych a nie "polityka".
Ad. b
Wielki instynkt Hitlera? Proszę Cię, ten człowiek nie miał pojęcia o prowadzeniu wojny. Miał na swoim koncie kilka, często na wpół przypadkowych sukcesów dzięki którym nabrał fałszywego przekonania o własnym geniuszu. Przekonanie to, wynikające z kilku sukcesów doprowadziło do wielu błędnych decyzji, które skutkowały wielką ilością porażek. Poczynając od takich drobiazgów jak opóźnienie o około rok produkcji pierwszego myśliwca o napędzie rakietowym (wyprodukowano kilka sztuk, ale Wódz chciał mieć bombowiec zdolny szybko atakować Wyspy Brytyjskie, więc zaczęto przebudowę), po wielokrotne zmiany priorytetów działań wojennych w celu osiągnięcia nieosiągalnych skutków i wyznaczanie nierealnych celów. Można o tym napisać grubą książkę.
  Temat: Strategia w realiach Rosyjskiej Wojny Domowej
Matis

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 10366

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Wto Gru 14, 2010 11:14 pm   Temat: Strategia w realiach Rosyjskiej Wojny Domowej
@Dezydery - wybacz, że odzywam się dopiero teraz, ale byłem mocno zalatany. Jutro mam quasi - egzamin (zaliczenie przedmiotu na ocenę), więc jakoś wieczorem odpowiem na wszystkie Twoje pytania ;)

PAK napisał/a:
Matis pewnie sprawę wyjaśnił, ale możesz te fotki wrzucić jeszcze na forum http://odkrywca.pl/ , tam są specjaliści od militarnych znalezisk wszelkiej proweniencji.

Potwierdzam, ew. widziałem na jakimś forum grupy rekonstrukcyjnej około 17 stronicowy temat dotyczący właśnie puszek od masek p-gaz. Jak jutro będę odpowiadał na Twoje pytania, to podrzucę link
  Temat: Strategia w realiach Rosyjskiej Wojny Domowej
Matis

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 10366

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Pon Gru 13, 2010 9:28 pm   Temat: Strategia w realiach Rosyjskiej Wojny Domowej
Jest to niemiecki pojemnik na maskę przeciwgazową, ładnie zachowany ;) . Zdjęcie jest pod specyficznym kątem, ale wydaje mi się, że jest to wersja "dłuższa" przeznacozna dla jednostek liniowych. Ma jakieś sygnatury? Jak tak, to możemy pobawić się w detektywów online i dowiedzieć się o niej coś więcej. Jeśli zbierasz tego typu rzeczy to będzie to zacna ozdoba kolekcji :)

P.S
Nie jest to raczej okaz "wykopkowy", wygląda bardziej jak "strychowiec" - co jest zdecydowaną zaletą.
  Temat: II Wojna Światowa - czemu Niemcy przegrali ?
Matis

Odpowiedzi: 121
Wyświetleń: 67684

PostForum: Historia   Wysłany: Sob Gru 11, 2010 11:56 pm   Temat: II Wojna Światowa - czemu Niemcy przegrali ?
Ajmdemen napisał/a:
Ostatnio słyszałem ciekawą relację o tym jak Hitler ponoć kazał wycofać 2 kluczowe dywizje pancerne w trakcie bitwy na Łuku Kurskim w związku z lądowaniem aliantów na Sycylii(!) Czy ma tu ktoś szerszą wiedzę na ten temat?


Ja o tym co nieco słyszałem, a raczej czytałem -
""Ze składu Grupy Armii B wycofano na Półwysep Apeniński sześć dywizji. Brak tych sił na wschodzie walnie przyczynił się do zaprzepaszczenia początkowych sukcesów operacji "Zitadelle"
P.Masson, Armia Hitlera 1939 - 1945, Bellona 2008.

Jak będę miał chwilę, i interesują Cię szczegóły, to chętnie zbadam tą kwestię dokładnie - i sprawdzę w swoich dość opasłych zbiorach które to były dywizje, i czy któreś z nich miały status "kluczowych" ;)

Egzorcist napisał/a:
To w wielkiej mierze zaważyło o wszystkch złych i dobrych decyzjach Hitlera.


Czyli wycofanie sił z pod Dunkierki spowodowane było pochodzeniem Hitlera? Ciekawa teza. ;)
  Temat: W samo południe - Gdyby tam były czołgi...
Matis

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 10456

PostForum: Historia   Wysłany: Sob Gru 11, 2010 12:01 am   Temat: W samo południe - Gdyby tam były czołgi...
Ajmdemen napisał/a:
Ale ciężko by skoordynować taką nocną akcję w dużej skali...

Zwłaszcza, że do nocy cały ciężki sprzęt Sprzymierzonych by był już rozpakowany na plażach, co by mogło utrudnić znacząco walkę. Tym, co by się mogło wtedy przydać jest noktowizja. Co ciekawe gdzieś pomiędzy 1944 a 1945 Niemcy prócz eksperymentowania z celownikami noktowizyjnymi do broni konwencjonalnej wyposażyli w systemy do walki nocnej trochę pojazdów, w tym garść Panter. Mogło doprowadzić to do kilku ciekawych z taktycznego punktu widzenia sytuacji - np w kwietniu 1945 roku w okolicach Hamburga pluton jednej z brytyjskich dywizji pancernych uzbrojony w czołgi typu Comet (zdaniem niektórych ekspertów były to pierwsze MBT, generalnie chyba najlepszy aliancki sprzęt) został zmieciony z powierzchni Ziemi przez dużo mniejszą grupę Panter - spotkanie miało miejsce w nocy. Jest dość prawdopodobne*, że miłośnicy naparów herbacianych mięli wtedy zaszczyt zapoznać się z działaniem systemów noktowizyjnych.


* można o tym przeczytać w licznych publikacjach, choć brakuje dowodów potwierdzających tą tezę. Dla zainteresowanych polecam artykuł z serwisu Konflity.pl
http://www.konflikty.pl/a...y._Czesc_1.html
  Temat: W samo południe - Gdyby tam były czołgi...
Matis

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 10456

PostForum: Historia   Wysłany: Pią Gru 10, 2010 1:18 pm   Temat: W samo południe - Gdyby tam były czołgi...
_czarny_ napisał/a:
Atak czołowy kiedy tylko alianci zeszli na ląd. Ale od czołgów bardziej przydały by się samoloty i kilka łodzi podwodnych. Wtedy można by się pokusić o kontratak z flanki za pomocą łodzi


Łodzie podwodne były, kilka takich okrętów wysłano z na wpół samobójczą misją zatrzymania floty inwazyjnej - bezskutecznie. Zgniecenie aliantów na plażach i walki pancerne w okolicach przyczółków zakładał plan Rommla - jednak z racji alianckiej przewagi na morzu i w powietrzu ciężko stwierdzić, czy dywizje pancerne nie zostałyby przetrzebione przez działa okręgowe i bomby lotnicze - tak jak bodajże 21 Dywizja Pancerna Wehrmachtu, która jako chyba jedyne ze zgrupowań pancernych miało okazję walczyć w rejonach przyczółków na plażach.
  Temat: II Wojna Światowa - czemu Niemcy przegrali ?
Matis

Odpowiedzi: 121
Wyświetleń: 67684

PostForum: Historia   Wysłany: Pią Gru 10, 2010 1:14 pm   Temat: II Wojna Światowa - czemu Niemcy przegrali ?
_czarny_ napisał/a:
Hitler nie powinien zabijać Rommla, może wojna potrwała by trochę dłużej


Cóż po żywym Rommlu, skoro i tak podczas obrony Normandii zigonorowano jego plan i zastosowano koncepcję popieraną przez sporą część OKW (między innymi dowódcę wojsk pancernych na zachodzie, Leo Geyera von Schweppenburga) zakładającą wciągnięcie Aliantów w głąb Francji i pokonanie ich w klasycznej bitwie pancernej - który jak wiadomo okazał się klapą ;)
  Temat: Empire Earth 2
Matis

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 16933

PostForum: Sztab VVeteranów - artykuły   Wysłany: Wto Gru 07, 2010 9:51 pm   Temat: Empire Earth 2
Witam na forum ;) To, że Ty masz oryginalną wersję gry nie świadczy o tym, że koledzy takową mają.. może któryś użył jakiegoś pirackiego cracka który zmodyfikował plik exe?
P.S, czy 1,2 to najnowsza wersja gry?
  Temat: Piąteczka już tu jest
Matis

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6148

PostForum: Civilization   Wysłany: Nie Wrz 26, 2010 2:56 pm   Temat: Piąteczka już tu jest
Jeszcze nie grałem, ale kumple kupili - i potwierdzają Twoje zarzuty. Podobno są jeszcze różne "fajne" bugi na multiplayer,które utrudniają rozgrywkę. Oczekiwanie na patcha (w grze za 130 zł...) rozpoczęte.
  Temat: Nebelwerfer
Matis

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 5665

PostForum: Militaria   Wysłany: Sob Wrz 18, 2010 5:42 pm   Temat: Nebelwerfer
Do usług :)
  Temat: Nebelwerfer
Matis

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 5665

PostForum: Militaria   Wysłany: Sob Wrz 18, 2010 12:26 am   Temat: Nebelwerfer
Szukałem, szukałem, i znalazłem - w mało oczekiwanym miejscu. Na youtubie mamy filmik - dość mocno propagandowy z dośc wyczerpującym opisem - na pewno lepszy niż ten z wikipedii.
http://www.youtube.com/watch?v=xtSTMYGEyaM
Gratis dorzucę temat z innego forum -
http://forum.ioh.pl/viewt...?t=5337&start=0
Oraz - jeśli znasz niemiecki - opis z największego leksykonu online odnośnie sił zbrojnych "Vatherlandu".
http://www.lexikon-der-we...ketenwerfer.htm

Wybacz, że sypię linkami miast opisać, ale sam nie grzeszę wiedzą odnośnie artylerii rakietowej - a nie chciałem Cię wprowadzić w błąd, ani kazać czekać dłużej. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie niemieckich sił zbrojnych w czasie II wojny - wal śmiało, istnieje spora szansa, że udzielę wyczerpującej odpowiedzi bez rzucania linkami :)
Pozdrawiam
  Temat: Nebelwerfer
Matis

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 5665

PostForum: Militaria   Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 9:14 am   Temat: Nebelwerfer
Witaj!
Aktualnie będę trochę niedostępny, ale myślę, że w okolicach wieczora napiszę Ci co wiem :)
Pozdrawiem
  Temat: Earth 2160-->Problem
Matis

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 5215

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Sro Kwi 07, 2010 8:55 pm   Temat: Earth 2160-->Problem
Witaj! :)
Jakim systemem operacyjnym dysponujesz?
  Temat: Co to jest?
Matis

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7372

PostForum: Militaria   Wysłany: Sro Mar 24, 2010 6:02 pm   Temat: Co to jest?
StuG IV - wydaje mi się, że żeby nie śmiecić można to włączyć do tematu "Jaka to broń". Jak chcesz możesz dać jeszcze jedną zagadkę :)
  Temat: Hearts of Iron 3 v1.1
Matis

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5353

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Wto Mar 16, 2010 9:18 pm   Temat: Hearts of Iron 3 v1.1
Też mam takie założenie, po prostu chciałem poszukać rozwiązania Twojego problemu - zważywszy na rozmiary instrukcji była spora szansa na znalezienie odpowiedzi na któreś z nurtujących Cię pytań ;) Miłośnicy HoI powinni sobie pomagać.
 
Strona 2 z 25
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
opowiadania, forum anime
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 16