gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 374
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Problem z grą Kozacy - Powrót na wojnę
Matis

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 15247

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Sro Wrz 09, 2009 12:39 pm   Temat: Problem z grą Kozacy - Powrót na wojnę
Z tego co wiem, to Sztuka Wojny również jest dodatkiem, ale samodzielnym - i zawiera bodajże 5 kampanii niedostępnych w podstawce - wnioskuje więc, że będziesz mógł sobie w nie z pełnym spokojem pograc ;) . Hunter raczej powie Ci to samo :)
  Temat: Rudolf Hess
Matis

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 10834

PostForum: Historia   Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 8:26 pm   Temat: Rudolf Hess
Johnny Knoxville napisał/a:

Nie, nie, nie. :) W praktycznie każdej dywizji Waffen SS służyli członkowie załóg obozów koncentracyjnych. Polecam książkę Lasika "Szafety Ochronne w systemie załóg obozów koncentracyjnych". Autor na podstawie kilku tysięcy zachowanych kart personalnych to ustalił. Jak będzie potrzeba to poszukam jej w moim bałaganie (artystycznym :) ).

W takim wypadku na nią zapoluje - swoja tezę o tym, że tylko Totenkopf zasilał zalogi obozow oparłem bodajże na przeczytanej kilka lat temu"SS: Przestroga historii - Knoppa, która moim zdaniem jest co najwyżej średnia ;)
Johnny Knoxville napisał/a:

Prawo i sankcje z nim związane sprawia, że nasza cywilizacja może istnieć. Ja jednak znowu uważam, że Oskar D. zasłużył na to co z nim zrobili ci żołnierze, pomimo, ze był jeńcem, a mordy na bezbronnych żołnierzach uważam za specjalnie odrażające. Podobnie nie potępiam egzekucji na SS-manach złapanych na terenach obozów koncentracyjnych. Niektórzy podają za przykład amerykańskich zbrodni to co stało się w Dachau po wyzwoleniu. Ja jednak się żołnierzom amerykańskim nie dziwię, po tym co zobaczyli na terenie obozu, a wszczególności po odkryciu "pociągów śmierci" stojących na bocznicach.

Zgadzam się w stu procentach - podobnie można usprawiedliwiac spontaniczne egzekucje przeprowadzane przez Amerykanów na SSmanach w Ardenach po tym jak - za sprawą dwóch jeńców którzy przeżyli masakrę w Malmedy, dowiedzieli się co spotkało ich kolegów...
  Temat: Rudolf Hess
Matis

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 10834

PostForum: Historia   Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 7:44 pm   Temat: Rudolf Hess
Johnny Knoxville napisał/a:

Niedowiarki w lejbgwardi Adiego? W 1937 roku, kiedy to Ein Fuhrer, Ein Volk? :mrgreen:

Lejbgwardią przestała byc w momencie, jak zwiększyła się ze 100 do 700 osób ;)
Johnny Knoxville napisał/a:


Akurat SS-man, żeby służyc w obozie koncentracyjnym nie musiał należeć do Totenkopferbande. Istniała niczym nie skępowana rotacja między frontowymi dywizjami SS a załogami obozów. To tak na marginesie.

Owszem, była rotacja - ale praktycznie tylko pomiędzy Totenkopfbande a Totenkopfstandarde - dywizją SS sformowaną na początku z nadwyżek kadrowych w obozach.
Johnny Knoxville napisał/a:

To nie jest chyba najlepszy argument. Na stryczku nie skończył np von dem Bach. Wielu się udało, choć powinni wisieć za to co robili w Polsce czy na Wschodzie.

Ale innym nie - Oskar Dirlewanger dla przykładu został dorwany przez polskich żołnierzy w armii francuskiej i zatłuczony na śmierc. Niektórym sie udało bo uciekli, a inni mięli szczęście przed sądem - pamiętajmy, że nie ma sądów idealnych.
Johnny Knoxville napisał/a:

A ja nigdzie nie napisałem, że nie był dobrym żołnierzem. Po prostu śmieszy mnie jakie to niektórzy wypisują w internecie peany na jego temat (nie na tym forum). Wittmann jest dla mnie tylko SS-manem, który rozwalił dużą liczbę sowieckich i alianckich czołgów. Niczym i nikim więcej. Pamiętam o co i w jakiej formacji walczył, ja go bohaterem nigdy nie nazwę i raczej w roku 1944 nie kibicowałbym mu w osiągnięciu jeszcze lepszego wyniku.

Rozumiem Twoje zdanie i w pełni je rozumiem. Nie uważam Wittmanna za bożyszcze, dla mnie był po prostu swoistym geniuszem - tacy się trafiają pod wszystkimi sztandarami. :)
  Temat: Rudolf Hess
Matis

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 10834

PostForum: Historia   Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 6:55 pm   Temat: Rudolf Hess
Johnny Knoxville napisał/a:
Rommel to nie ten kaliber co Wittmann. Do NSDAP i SS należał, czyli jego poglądy polityczne chyba są jasne, no chyba, że był bardzo naiwny i nie wiedział o co walczy ta partia i jej przybudówki. Dla mnie nie jest to wzór herosa i 08.08.44 nie traktuje jak dnia żałoby. :twisted:

Do NSDAP należał też Schindler i wielu innych - a mimo to ratował żydów, nie zgadzając się do końca z jej ideologią. Nie był zresztą sam - Waffen SS wiele osób traktowało jako furtkę do szybszej kariery wojskowej. SSmani, co by o nich nie mówic ignorowali tytuły szlacheckie, konserwatyzm i betonizm charakterystyczny dla Wehrmachtu. Syn rolnika ze wsi - Wittmann, mógł tam zajśc zdecydowanie wyżej. Czytałeś rok 1984 Orwella? Partia, nawet ta wewnętrzna też nie jest w pełni zindoktrynowana, ogrom osób skanduje hasła z obawy o własne życie. Nikogo nie próbuję wybielac, ale na około 2000 żołnierzy służących w LSSAH w 1937 roku musiało się znaleźc co najmniej kilku (kilkunastu?) "niedowierzających". Nie twierdze że Wittmann nie był nazistą, nie twierdze też że nim był - czytałem sporo na jego temat - pisze sie wiele na temat jego wyczynów, a nic, albo niewiele o jego przekonaniach. Nie znam dowodów na jego udział w jakichkolwiek zbrodniach LAHu. Wiem natomiast, że nie był członkiem "grup specjalnych" SD, ani nie nalezał do Totenkopfband. Skoro nie wszyscy SSmani zostali poddani "denazyfikacji" w obozach, i nie wszyscy skończyli w więzieniu/na stryczku, to znaczy, że przynajmniej niektórych można traktowac jako żołnierzy.
  Temat: Rudolf Hess
Matis

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 10834

PostForum: Historia   Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 4:33 pm   Temat: Rudolf Hess
Johnny Knoxville napisał/a:

Gdyby nim nie był, nie mógłbybyć takim właśnie pupilkiem.

Gdyby nie przerobił na żyletki ponad stu czołgów wroga nie mógłby nim być - to kwestia skuteczności, poziom indoktrynacji nie ma tu nic do rzeczy - po prostu był jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym w swoim "fachu".
  Temat: Rudolf Hess
Matis

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 10834

PostForum: Historia   Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 10:31 am   Temat: Rudolf Hess
Po 1 - Nazizm jest owszem, ideologią zbrodniczą, ale czy każdy z kilku milionowej rzeszy wyznawców Hitlera i narodowego socjalizmu walczył dla wyniszczenia Polaków? Częśc na pewno tak, ale raczej nie wszyscy - to by było po prostu nierealne...
Po 2 - Ciężko stwierdzic czy Wittmann był zagorzałym nazistą - był na bank pupilkiem propagandy niemieckiej. Wspomnień nie opublikował, wojny nie przeżył. O zbrodnie wojenne nikt go nie oskarżył. O zadeklarowany nazizm bardziej bym podejrzewał już np. Rudla, który się ze swoimi poglądami wprost afiszował.
  Temat: Rudolf Hess
Matis

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 10834

PostForum: Historia   Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 12:47 am   Temat: Rudolf Hess
Ekhymn - nie wszystkim, wyjątki się zdarzają. Michael Wittmann niech spoczywa w spokoju, Oskar Schindler również. Przypominam że w ostatnich latach wojny Waffen SS za pomocą różnych kruczków rekrutowała także osoby "średnio" chętne do służby w jej szeregach - mówiąc wprost podprowadzała Wehrmachtowi zasoby ludzkie. Obok zindoktrynowanych fanatyków walczyli również młodzieńcy poniekąd do tego zmuszeni. Wśród kanalii zdarzali się również bohaterowie, którym żadnych zbrodni wojennych nie udowodniono - vide wspomniany wcześniej Wittmann. Nie zmienia to faktu, że SS zostało uznane na Procesie Norymberskim za organizację zbrodniczą (oprócz formacji SS-Reiterei, który de facto stanowił bardziej rodzaj elitarnego klubu, niźli jakiejkolwiek formacji bojowo - policyjnej). SS Reiteri nie należy oczywiście mylic z kawaleryjskimi dywizjami SS, które miały sporo "za uszami" - vide 22 Ochotnicza Dywizja Kawalerii SS Maria Theresia ;)
  Temat: Powstanie Warszawskie
Matis

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 9217

PostForum: Historia   Wysłany: Pią Sie 07, 2009 7:40 pm   Temat: Powstanie Warszawskie
Johnny Knoxville napisał/a:

W sumie to na dobre mu to wyszło, bo kiedy odpalili ofensywę w styczniu 1945 to zatrzymali się na Odrze :) , że tak powiem Niemcy nawet nie pisnęli.

Za "pisk" można tutaj uznac ofensywę na Węgrzech i walki o Budapeszt - operacja "Wiosenne Przebudzenia" na pewno nie przyspieszyła stalinowskiej ofensywy (choc fakt faktem nie opóźniła jej też w straszliwy sposób).
  Temat: Powstanie Warszawskie
Matis

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 9217

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Sie 06, 2009 9:55 pm   Temat: Powstanie Warszawskie
mande napisał/a:

Czy więc należy wysnuwać wniosek, że Armia Czerwona nie była w stanie przeprowadzić ofensywy i dojść do Odry?

Może musieli podciągnąc trochę linie zaopatrzeniowe? Zbytnie ich rozciągnięcie mogło oznaczac znaczne komplikacje.
mande napisał/a:
Niemcy zaś bylie wciąż zbyt silni? Wszak pamiętajmy jakie mieli rezerwy, co pokazali pół roku później w Ardenach.

Rezerwy te mieli tylko na papierze - co widac na przykładzie Arden ich siły były mocno przetrzebione - tony jednostek "szkieletowych", coraz słabiej przeszkoleni żołnierze, stale uszczuplająca się liczba weteranów. Sił tych starczyłoby ledwo na sensowne działania na jednym froncie, nie mówiąc o jednoczesnym tłuczeniu anglo-amerykanów i sowietów. Elita armii niemieckiej wykrwawiała się w chwili rozpoczącia Powstania warszawskiego w Normandii i okolicach - Caen, Kocioł pod Falaise - te krwawe łaźnie skutecznie uszczupliły zasoby materialno - sprzętowe elity wojsk niemieckich.
  Temat: Poszukuje polskiego RTSa
Matis

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4519

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Pon Lip 20, 2009 10:37 pm   Temat: Poszukuje polskiego RTSa
Coś mi się kojarzy... Mroziu, czy w tej grze nie było czasie opcji odpalania reflektorów w pojazdach, albo jedna z pierwszych misji nie miała miejsca w nocy? Bo autentycznie, zwłaszcza ten motyw z "Twardym" przypomina mi grę sprzed kilku lat, ale nie mogę sobie przypomniec tytułu...
  Temat: Jaka to broń
Matis

Odpowiedzi: 152
Wyświetleń: 54442

PostForum: Militaria   Wysłany: Wto Lip 07, 2009 1:26 pm   Temat: Jaka to broń
Śliczny, prawda ?:) Twoja kolej.
  Temat: Jaka to broń
Matis

Odpowiedzi: 152
Wyświetleń: 54442

PostForum: Militaria   Wysłany: Wto Lip 07, 2009 11:15 am   Temat: Jaka to broń
Czas więc na moją zagadkę - nic trudnego, lecz proszę o możliwie - precyzyjną odpowiedź. Kliknijcie, aby powiększyc.
  Temat: Jaka to broń
Matis

Odpowiedzi: 152
Wyświetleń: 54442

PostForum: Militaria   Wysłany: Pon Lip 06, 2009 6:40 pm   Temat: Jaka to broń
"Granatomiot Łopata" wz. 39 ?
  Temat: Desert Eagle
Matis

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 6982

PostForum: Sztab VVeteranów - artykuły   Wysłany: Sob Cze 20, 2009 3:17 pm   Temat: Desert Eagle
Tulskij Tokariew i my o tym wiemy :) . Tokariew od nazwiska konstruktora, a Tulski od fabryki w "Tule".
  Temat: Desert Eagle
Matis

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 6982

PostForum: Sztab VVeteranów - artykuły   Wysłany: Sro Cze 17, 2009 9:00 pm   Temat: Desert Eagle
Cóż, wtedy naczytałem się innych tekstów i pisałem o wersjach z produkcji wojennej. Ostatnio zapytałem się wiarygodnego źródła (tata - wojskowy, obecnie na emeryturze) i uzyskałem odpowiedź - "celny, ale dośc często się zacinał" - także przyznaje rację.
 
Strona 5 z 25
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
anime, opowiadania
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 16