gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 490
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Wojna atomowa
mande

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 7600

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Wrz 18, 2008 2:27 pm   Temat: Wojna atomowa
Cytat:
Warren Buffett ostrzegał w 2003 roku, że instrumenty pochodne to „finansowa broń masowego rażenia”.


Przypomina autor tekstu: http://ft.onet.pl/0,14788...ci,artykul.html

Na wyobraźnię nieźle działa taki cytat:

Cytat:
musimy wrócić do korzeni i zaprojektować na nowo globalny system regulacyjny w taki sposób, aby nieodpowiedzialne towarzystwo ubezpieczeniowe nie miało już więcej szans na wysadzenie w powietrze międzynarodowego systemu bankowego


i taki:

Cytat:
Nawiasem mówiąc, gorąco polecam ponowną lekturę całego rozdziału, który znalazł się w raporcie z 2002 roku przygotowanym dla udziałowców Berkshire Hathaway. Dokument okazał się proroczy – opisał „bombę z opóźnionym zapłonem”, która właśnie detonowała.


I nie chodzi już o rynek kredytów hipotecznych. Teraz stawką jest cały globalny system finansowy wszystkich szczebli. Zapraszam na małe podsumowanie tego, co dzieje się teraz na rynkach, według portali internetowych (a zwłaszcza tesktów FT).


USA i po trzykroć "ech!"

Cytat:
Panika na rynkach kredytowych osiągnęła w środę niespotykany poziom, powodując ucieczkę inwestorów w stronę bezpiecznych aktywów. Takiego zjawiska nie widziano od II wojny światowej.


Cytat:
Banki de facto przestały sobie wzajemnie pożyczać pieniądze, a inwestorzy rozpaczliwie wycofywali fundusze z każdej instytucji i sektora, którego przyszłość może stanąć pod znakiem zapytania.


Cytat:
Akcje dwóch największych niezależnych banków inwestycyjnych, jakie pozostały jeszcze w USA – Morgan Stanley i Goldman Sachs – spadły odpowiednio o 37 i 21 procent, ponieważ koszty ubezpieczenia ich długu gwałtownie wzrosły, zagrażając zdolności tych instytucji do samodzielnego finansowania się na rynku.


A zaczęło się od kryzysu na rynku kredytów hipotecznych, już przeszło rok temu. Potem, niczym za dotknieciem czarodziejskiej różdżki, niczym domek z krat, czy kostki domina, zaczęło się walić wszystko. Okazało się, że tak złożona struktura jak obecny rynek finansowy, wymaga pełnego współdziałania wszystkich elementów. OBecny kryzys napawa grozą i zdumieniem. Potrzeba zdecydowanych działań. Tylko kto je podejmie i jakie one mają być?

Fannie Mae i Freddie Mac były prawdopodobnie najściślej nadzorowanymi instytucjami finansowymi na świecie, znajdowały się pod czujnym okiem Office of Federal Housing Enterprise Oversight (OFHEO).

Cytat:
"Ani szef Fed Ben Bernanke, ani sekretarz skarbu Henry Paulson nie wiedzą co robić, ale próbują zgłaszać koncepcje"


Cytat:
Amerykańskie władze zareagowały, ogłaszając, że Departament Skarbu pożyczy pieniądze, które przekaże Fed, by ten mógł prowadzić swoje nadzwyczajne operacje kredytowe – de facto znosząc wszelkie ograniczenia bilansowe dotyczące rozmiarów tej pomocy.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła nowe ograniczenia dotyczące gry na zniżkę, które maklerzy określili mianem drakońskich. Grających na krótko, którzy zyskują na spadkach cen akcji, powszechnie obwinia się o problemy AIG. Jednak te wysiłki nie zapobiegły fali wyprzedaży, szczególnie wśród amerykańskich spółek finansowych.


Cytat:
To, co mnie przeraziło, to fakt, iż Hank Paulson zdecydował się zaangażować pieniądze rządu amerykańskiego w sytuacji, kiedy ewidentnie nie chciał tego uczynić. Po tym, jak amerykański sekretarz skarbu spojrzał w samo jądro ciemności – wartą 60 miliardów dolarów księgę instrumentów pochodnych zapisanych na innych derywatach opartych o niespłacalne kredyty hipoteczne – jego determinacja i pewność siebie załamały się.

Bóg wie, co ta sytuacja w rzeczywistości oznacza. Tylko bowiem Stwórca może wiedzieć, ile warta jest umowa typu credit default swap (CDS) zawarta w oparciu o obligacje zabezpieczone hipoteką (collateralised debt obligation, CDO).


Cytat:
w tym momencie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kryzys rozprzestrzeni się na sektory zadłużenia przedsiębiorstw, konsumentów oraz miast. Pomimo największych wysiłków ze strony Fed i ministerstwa Skarbu, polityczne naciski, by zwiększyć dofinansowanie, a także presja utrzymującej się niestabilności na rynkach finansowych, będą trudne do odparcia


O tym kto jest temu winny, narazie nie ma co dyskutować. Na podsumowania i rozliczenia będzie czas. Miejmy nadzieję, że dużo czasu i to już niedługo. Póki co wypada nam czekać i patrzeć co z tego wszystkiego wyniknie. Sytuacja jest tak nieprzejrzysta i niezrozumiała, że moze nas czekać wiele burzenia i wysadzania, nim cokolwiek zobaczymy i będzięmy w stanie ocenić sytuację.



Ropa w dół, giełda w dół. Panika w Moskwie

I może się okazać, że na nic przewidywania zawarte w wątku sąsiednim. Rosja może sie długo zbierać po tym krwotoku wewnętrznym, który do tej pory jeszcze nie został zatamowany. A samo załatanie dziury to połowa roboty - trzeba posprzątać i wrócić do porzadku dziennego, a to wydaje sie być dużo trudniejszym zadaniem. Oto, co się dzieje w Rosji:

Cytat:
Jest to najpoważniejszy od krachu w 1998 roku kryzys na rosyjskich rynkach finansowych. Od tego czasu giełdy w Rosji nigdy nie były zamykane.


Cytat:
Rynek finansowy potrzebuje dodatkowo 500 mld rubli (19,6 mld USD) - powiedział we czwartek prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Pieniądze potrzebne są na podtrzymanie stabilności rosyjskich rynków finansowych.


Cytat:
Główną przyczyną krachu na rosyjskich giełdach są problemy z płynnością w sektorze bankowym. Banki przestały sobie wzajemnie ufać, a w konsekwencji - pożyczać pieniądze. Duże banki praktycznie przestały kredytować średnie i małe. Te - chcąc pozyskać środki - muszą sprzedawać akcje.


Cytat:
Z kolei CBR obniżył z 4 proc. do 1,5 proc. stopę rezerwy obowiązkowej banków. W ten sposób na rynek międzybankowy trafiło dodatkowo ok. 300 mld rubli (11,75 mld USD).

Rezerwa obowiązkowa jest jednym z instrumentów polityki pieniężnej banku centralnego. Są to pieniądze, które bank komercyjny musi utrzymywać na rachunku banku centralnego. Wysokość rezerwy zależy od ilości środków, jakimi dysponuje dany bank.

Rezerwa obowiązkowa ma na celu stabilizację systemu bankowego. Podnosząc jej stopę bank centralny ściąga z rynku dodatkowe pieniądze. Obniżając - zasila dodatkowymi środkami.


I to jest największym zagrożeniem. Czasem trucizna w niewielkich ilościach jest lekiem, ale czasem już niewielkie przedawkowanie jest śmiertelne. Czy nie to spotka Rosję? Obniżka stopy rezerw obowiązkowych nawet w stabilnych i przewidywalnych czasach jest niezwykle ryzykowne. Czy w obliczu takich naprężeń rynkowych podnoszenie ryzyka w sektorze bankowym jest uzasadnione? Nie znamy dokładnej struktury depozytów w Rosji i ogólnie źródeł środków banków, ale można podejrzewać, że zagranicznych juz tam prawie nie ma, a jesli jeszcze jakieś zostały, to niedługo ich nie będzie. A wystarczy, że 1,50001 % klientów banków, przerażonych sytuacją, wycofa środki ...

Cytat:
Według dziennika "Wiedomosti", bankierzy nie liczą jednak na szybkie odbudowanie zaufania na rynku międzybankowym. Po ustabilizowaniu sytuacji - twierdzą - banki będą się sobie bacznie przyglądały jeszcze przez 2-3 miesiące. - Zaufanie powróci najwcześniej na początku przyszłego roku - prognozuje cytowany przez gazetę analityk Aleksiej Kogoriew.


A giełdy rosyjskie stoją ... Wznowienie obrotu na nich będzie, w mojej opinii, wydarzeniem tygodnia - dalsze gwałtowne spadki połąćzone ze spadającą ceną ropy, mogą nieźle wstrząsnąć nie tylko Rosją. Groźba bankructwa giganta, mimo że obiektywnie mało realna, wisi nad światem i stymuluje wyobraźnię. A emocje grają przecież teraz pierwsze skrzypce.



Już wydawało się, że sytuacja jest opanowana. Nic z tych rzeczy. Czeka nas jeszcze dużo finansowych cierpień i naprawiania tego, co zostało zniszczone. Będę uważał za sukces sytuację, kiedy na rynku amerykańskim choć jeden tuz bankowy pozostanie w rękach prywatnych.
A nalezy też pamiętać, ze zwykle po takich kryzysach zmieniało się podejście do ekonomii. Czy czeka nas polityka neokeynesismu? Jeśli nie dojdzie do depresji, a cała sytuacja bedzie się odgrywać "na górze", to nie wydaje sie to realne. Jednakże nieuniknione jest małe lub duże przyhamowanie wzrostu w czołowych krajach gospodarki światowej. Czy utrzyma sie obecna sytuacja? Też raczej nie - neoliberalne podeście do globalizacji i rynkó finansowych w USA powoduje, że teraz FED i pozostałe banki centralne podejmuja działania mające bardzo niewiele wspólnego z myślą liberalną. "Nie udawajcie więc, że jesteście przeciw interwencjonizmowi i nacjonalizacji, kiedy to właśnie robicie" - chce się powiedzieć. Potrzeba nowego ładu instytucjonalnego na świecie i wrzucenia systemu finansowego w jakąś formę, z korzyścią dla nas wszystkich.
  Temat: Kim Dzong Il?
mande

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 7240

PostForum: Historia   Wysłany: Sro Wrz 17, 2008 3:31 pm   Temat: Kim Dzong Il?
Sytuacja typowa dla państw autorytarnych - patrz choćby film Equilibrium. "Drogi przywódca zawsze jest szczęśliwy i ma się dobrze".

Sytuacja wydaje się być dość klarowna; Kim żyje, ale ma się źle. Jego dynastia też ma się źle. Państwo nie odstaje od tego trendu. Teraz czeka nas albo walka o władzę i upadek państwa, albo przejecie władzy przez kogoś z otoczenia, albo próby pokojowego porozumienia i odejscia od autorytarnego totalitaryzmu (najmniej prawdopodobne, acz nie niemożliwe).
  Temat: Czego teraz słuchasz?
mande

Odpowiedzi: 117
Wyświetleń: 29100

PostForum: Off Topic   Wysłany: Pon Wrz 15, 2008 7:26 pm   Temat: Czego teraz słuchasz?
To ja dorzucę jeszcze parę zespołów które (wg wyszukiwarki :P ) nie pojawiły się jeszcze w temacie:

Avenged Sevenfold

Polecam ich ostatnią płytę (żeby było łatiwej jest ona self titled). Ciekawa mieszanka rocka i metalu, z dodatkami power, punk, progresywnymi, elektronicznymi i ... popowymi :) . Na łopatki zwlaszcza rozwala "A little piece of heaven" - na pewno odznacza się kunsztem, ale zaskakujący jest zupełnie niespotykany klimat tej piosenki ...

Billy Talent

Zespół wielbiony przez tzw. Emo (podobnie jak np. H.I.M.), ale muzyka jak najbardziej dla normalnych ludzi ;) . Polecam ich drugą płytę, bo pierwsza jest taka nijaka. Z czasem może irytować piskliwy głos wokalisty (skądinąd o polskich korzeniach) i faktycznie trochę "emowaty" klimat, ale to pikuś w porównaniu z H.I.M. (który to preferuje bardziej broń białą - patrz choćby tytuł "razorblade romance") czy kolejnym zespołem tu wymienionym ...

Bullet for my Valentine

Ci zdecydowanie preferują broń palną, i jak można wywnioskować z nazwy, ich muzyka jest niekoniecznie o pozytywnym zabarwieniu i niekoniecznie lekka, łatwa i przyjemna. Jest to już cieższe granie (najcięższe z zespołów tu wymienionych), ale znośne i nawet ciekawe (pomijając pierwszą płytę, która jest jakąś pomyłką dla mnie; polecam płytę "Scream, Aim, Fire" - uwaga zwłaszcza niepełnoletni na krzywe spojrzenia innych osób :P ). Dla mnie to urozmaicenie, oderwanie od innych klimatów.

Offspring

Dziadkowie wydali nową płytę. Dobrą. Ciekawą. Nadaje się do biegania, jazdy samochodem, siedzenia na kompie, sprzątania, gotowania ... Po prostu energiczne, charyzmatyczne brzmienie, interresujące melodie i umiarkowanie ciekawe teksty. Nie nadaje się za bardzo do kontenplacji.

Trans-Siberian Orchestra

Kto jeszcze o tym nie słyszał, niech żałuje! Jest to rock symfoniczny (na wiki pisza że rock progresywny!) z klimatem. Nagrali bardzo dużo piosenek świątecznych - na Boże Narodzenie jak znalazł (warunek: wypada znać angielski), ale nie tylko - niektóre melodie są tak ciekawe, że czasem słucham ich niezależnie od pory roku ;) . Ale ich Opus Magnum w mojej opinii to "Last Beethoven's Night" - płyta opowiadajaca ostatnie chwile życia Beethoven'a (wg legendy oczywiscie - przychodzi diabeł, kusi mistrza, ten dokonuje wyboru, a w międzyczasie poznajemy jesgo największe dzieła w świetnej rockowej interpretacji). Tekst jest tu rónie wazny jak muzyka, stąd niezbędna znajomość angielskiego. Nie musze dodawać chyba, że cała płyta stanowi treściową i chronologiczną całość.
Słowem bardzo ciekawy zespół z super tekstami i świetną muzyką. Owszem, są dość specyficzni, jednakże wypada znać.
  Temat: Poker
mande

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4438

PostForum: Off Topic   Wysłany: Sob Wrz 13, 2008 1:15 pm   Temat: Poker
A ja proponuję klikać w pokerowy banner na stronie głównej sztabu :) .
  Temat: W samo południe - 1 września
mande

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 7351

PostForum: Historia   Wysłany: Pon Wrz 01, 2008 5:09 pm   Temat: W samo południe - 1 września
Goodi napisał/a:
Zakładając, że Czechosłowacja chciałaby się z nami sprzymierzyć to to było by najlepsze wyjście bo można by dłużej powstrzymywać Niemców przed atakiem a może i dłużej walczyć. Chociaż i tak byliśmy wtedy skazani na przegraną...


Nie bylibyśmy skazani na przegraną, gdybyśmy to zrobili przed Monachium '38. Wtedy niezmobilizowany Wehrmacht nie mógłby podjąć walki przeciw opornej Czechosłowacji mając na karku Polaków. Nawet gdyby wojna wybuchła w późniejszym teminie, to przejście Chechosłowacji byłoby nie lada sztuką i wiązałoby znaczne siły niemieckie, zaś Polacy mogliby popróbowac szczęścia i dojść do Odry. Przed inwazją ZSRR chroniłyby nas dwa czynniki: Rumunia w odwodach i wcale nie takie niezwyciężone Niemcy - bo kto chciałby się wiązać z przegranym?
  Temat: W samo południe - Wyprzedzenie koncentracji
mande

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4366

PostForum: Historia   Wysłany: Pon Sie 25, 2008 7:34 pm   Temat: W samo południe - Wyprzedzenie koncentracji
Rosjanie siły mieli już skoncentrowane ... zresztą w stosunku do Gruzji to nie musieli się wysilać i ściągać dywizji syberyjskich ;) .
  Temat: Czego teraz słuchasz?
mande

Odpowiedzi: 117
Wyświetleń: 29100

PostForum: Off Topic   Wysłany: Pon Sie 25, 2008 7:27 pm   Temat: Czego teraz słuchasz?
Kurcze, sporo fajnych rzeczy - trzeba się zaznajomić ;) .

A tak przy okazji; jakby ktoś jeszcze nie znał dzieł zespołów post-SoaD, to zapraszam na strony:

http://www.serjtankian.com/ (można pooglądać teledyski do każdej piosenki i naturalnie za darmo przesłuchać całą płytę - nie zdarza się to często)

http://www.scarsonbroadway.com/default.aspx (tu mamy tylko dwie piosenki za friko do odsłuchania ze strony głównej oraz kilka teaserów - moim zdaniem są ciekawsze fragmenty na płycie niż to czym się tam chwalą ;) ).


Mimo całego krytycyzmu wobec zwłaszcza Scars on Broadway uważam, że panowie przez te 3 lata oddzielnie, pokazali wiecej niż przez 10 lat razem ... Oczywiście jest to odczucie subiektywne, wynikajace z oczekiwań wobec muzyki ;) .
  Temat: Hearts of Iron 3
mande

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 22939

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Czw Sie 21, 2008 5:13 pm   Temat: Hearts of Iron 3
http://www.sztab.com/news...oncie,2959.html - moja mniej lub bardziej wierna polska wersja info z forum Paradoxu.
  Temat: Hearts of Iron 3
mande

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 22939

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Czw Sie 21, 2008 4:51 pm   Temat: Hearts of Iron 3
Nie oszukujmy się, że na rok przed premierą pokażą nam jak gra naprawdę wygląda. Z prostej przyczyny - sami tego jeszcze nie wiedzą. Wygląd zmieniać się będzie jeszcze wiele razy. Powiedzmy że na wiosnę będzie można pisać zapkę opartą na silnych informacjach. Szczególnie pomocne mogą tu być słynne już dzienniki Johana.

Hunter napisał/a:
jeśli zastosują silnik Europy Universalis III to lipa


Nieprawda. "Napoleon's Ambition" i "In Nomine" dołożyły sporą dawkę świeżości i grywalności - teraz trudno poznać podstawową wersję (zwłaszcza In Nomine wniosła niemalże rewolucyjne zmiany). Szkoda, że nie można kupić jakiejś "EU III: Complete Edition" normalnie w sklepie ... eh.
  Temat: Poszukiwana gra RTS - czasy od pierwszej wojny do teraz
mande

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6532

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Czw Sie 21, 2008 4:44 pm   Temat: Poszukiwana gra RTS - czasy od pierwszej wojny do teraz
piiwko napisał/a:
słaba grafika zintegrowana Radeon X1200


To jest już grafika dedykowana :) (co prawda wlutowana w mobo, ale to już nie integra :P ).

Nie ma dokładnie takiej gry o jaką prosisz (albo przynahjmniej ja jej nie znam). Ale jest parę, które zawierają się mniej lub więcej w podanych przez ciebie kryteriach:

- Cilvilization IV Complete Edition

Hit, hit i jeszcze raz hit. Dostajesz tu nawet więcej, bo akcja zaczyna się już w roku 4000 pne. Dodatek Beyond the Sword (zawiera sie w tej edycji gry) znacząco poprawia szczegółowość epoki nowożytnej i czasów najnowszych. Podobne do AoE (ale nie identyczne, oczywiście).

- Hearts of Iron II

Klasyka tzw. "surowych strategii" - tutaj mamy tylko czasy II Wojny Światowej, ale za to jakie :) . Mapa bardzo prosta, mało fajerwerków, ale spora grywalność. To inny podgatunek strategii niż AoE, co nie znaczy że gorszy :) .

- Rise of Nations (+ dodatek Thrones&Patriots)

Już leciwa produkcja, trochę podobna do Civilization, ale w czasie rzeczywistym (choć nie do końca). Bardzo udana gra, w przeciwieństwie do jej nowszej odmiany Rise of Legends (gniot).
  Temat: EU2 - Rozmowa Ogólna
mande

Odpowiedzi: 93
Wyświetleń: 82463

PostForum: Europa Universalis   Wysłany: Nie Sie 17, 2008 8:10 pm   Temat: EU2 - Rozmowa Ogólna
Hunter napisał/a:
wszelkie bunty dementowałem



Mhmm... ja zwykłem bunty pacyfikować, tudzież tłumić bądź gasić w zarodku ;) .

anakin9 napisał/a:
inflacje mam na poziomie 23% czyli cholernie wysoka - jak to zmniejszyc?


Nie nalezy bić tak dużo pieniędzy do skarbca ;) . Można też wznieść odpowiednie budynki obniżajace inflację.
  Temat: Potrzebuje pomocy[Laptop]
mande

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 7285

PostForum: Off Topic   Wysłany: Sob Sie 16, 2008 12:10 pm   Temat: Potrzebuje pomocy[Laptop]
Hunter napisał/a:
to jest najlepsza zintegrtowana grafika


Najlepsza integra jest gorsza od najgorszej dedykowanej ... takie jest moje zdanie.

Hunter napisał/a:
poczta polska zawaliła


Takie rzeczy wozi się kurierami dobrych firm ;) . A wiesz jak wygląda serwis gwarancyjny Acera? Wysyła się go kurierem do Czech ...
  Temat: Potrzebuje pomocy[Laptop]
mande

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 7285

PostForum: Off Topic   Wysłany: Sob Sie 16, 2008 10:24 am   Temat: Potrzebuje pomocy[Laptop]
Hunter napisał/a:
Nigdy nie wiadomo co sie stanie z paczką w drodze


Ja już nie takie rzeczy kupowałem przez internet ;) .
  Temat: Potrzebuje pomocy[Laptop]
mande

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 7285

PostForum: Off Topic   Wysłany: Pią Sie 15, 2008 11:37 am   Temat: Potrzebuje pomocy[Laptop]
Asterix napisał/a:
czy wysyłka kurierem będzie dobra w tym wypadku


A czemu ma nie być dobra? Czy jest jakaś różnica miedzy odbiorem od kuriera, a sprzedawcą który dostaje paczkę od kuriera i ci przekazuje (inkasując za to odpowiednią marżę)?
  Temat: Potrzebuje pomocy[Laptop]
mande

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 7285

PostForum: Off Topic   Wysłany: Pią Sie 15, 2008 11:16 am   Temat: Potrzebuje pomocy[Laptop]
Hunter napisał/a:
powinieneś poszukać na allegro


Dobry pomysł.

http://allegro.pl/item418...3470_512mb.html

albo takie cudo:

http://allegro.pl/item418...00gt_bonus.html :D
 
Strona 3 z 33
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
forum anime, widmo
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 16