gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Słowianie czy Wikingowie?
Autor Wiadomość
leiff 
Chorąży


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 274
Skąd: Sieroszewice
Wysłany: Czw Paź 20, 2005 10:39 am   Słowianie czy Wikingowie?

Chciałbym zaproponować temat i zacząć dyskusję mianowicie która z nacji Słowianie czy Wikingowie była nacją lepszych wojowników? Wiem że spór to odwieczny ale chciałbym poznać zdanie sztabowiczów.
 
 
Poziom: 15 HP   0%   0/488
   MP   100%   233/233
   EXP   48%   17/35
Ghost of War
Szeregowy


Dołączył: 01 Paź 2005
Posty: 7
Skąd: Krakow
Wysłany: Czw Paź 20, 2005 12:04 pm   Re: Słowianie czy Wikingowie?

leiff napisał/a:
Chciałbym zaproponować temat i zacząć dyskusję mianowicie która z nacji Słowianie czy Wikingowie była nacją lepszych wojowników? Wiem że spór to odwieczny ale chciałbym poznać zdanie sztabowiczów.



Czy ja wiem czy można nazwać Slowian i Wikingów (raczej Germanów) nacją wojowników? I jedni, i drudzy walczyli z potrzeby: Słowianie szukali ziem gdzie mogliby się osiedlić, a Germanie z pólnocy byli biedakami i musieli jakoś na chleb i mleko zarobic :D . Stąd się brały krwawe najazdy. Jedni i drudzy dosyć krótko budzili postrach, bo reszta Europy nauczyła się z nimi walczyć. Zresztą Słowianie po osiedleniu się w Europie Środ.-Wsch. sami stali się obiektem najazdów Węgrów a potem Mongołów.

Podsumowując, odpowiedziałbym Ci:
Slowianie na pewno byli najlepszymi rolnikami, Wikingowie zaś najlepszymi piratami.
 
 
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   66%   6/9
leiff 
Chorąży


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 274
Skąd: Sieroszewice
Wysłany: Czw Paź 20, 2005 12:18 pm   

Zgadzam się z tobą w pełni wiadomo że żadna z tych nacji nie była li tylko wojownikami ja wręcz wikingów nazwał bym doskonałymi kupcami ale chodzi mi tutaj o konfrontacje właśnie tej określonej cechy czyli umiejętności bitewnych.
 
 
Poziom: 15 HP   0%   0/488
   MP   100%   233/233
   EXP   48%   17/35
Ghost of War
Szeregowy


Dołączył: 01 Paź 2005
Posty: 7
Skąd: Krakow
Wysłany: Czw Paź 20, 2005 1:51 pm   

leiff napisał/a:
Zgadzam się z tobą w pełni wiadomo że żadna z tych nacji nie była li tylko wojownikami ja wręcz wikingów nazwał bym doskonałymi kupcami ale chodzi mi tutaj o konfrontacje właśnie tej określonej cechy czyli umiejętności bitewnych.


Hmmm, no to chyba wskazałbym Wikingów jako prekursorów Blitzkriegu :wink: . Większość śmialych i ryzykownych napadów udała się Wikingom z powodu pełnego zaskoczenia przeciwnika i szybkości przemieszczania. Natomiast Słowianie chyba się nie odznaczyli w historii świata jakąś specjalną taktyką bądź formacją wojskową. Tacy np. Celtowie mieli swoje rydwany. Frankowie jako pierwsi mieli kawalerie w strzemionach, Wikingowie mieli swój blitzkrieg, a Słowianie? Słowianie po prostu przychodzili, niszczyli, mordowali i grabili etc.
 
 
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   66%   6/9
leiff 
Chorąży


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 274
Skąd: Sieroszewice
Wysłany: Czw Paź 20, 2005 3:14 pm   

Hmmm, no to chyba wskazałbym Wikingów jako prekursorów Blitzkriegu :wink: . Większość śmialych i ryzykownych napadów udała się Wikingom z powodu pełnego zaskoczenia przeciwnika i szybkości przemieszczania.



Niebanalną rolę odegrały przy tym statki skandynawów zwane drakkarami długie łodzie o płaskich kadłubach umożliwiające im wpłynięcie daleko w górę rzek wpadających do morza
 
 
Poziom: 15 HP   0%   0/488
   MP   100%   233/233
   EXP   48%   17/35
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Czw Paź 20, 2005 4:00 pm   

leiff napisał/a:
Chciałbym zaproponować temat i zacząć dyskusję mianowicie która z nacji Słowianie czy Wikingowie była nacją lepszych wojowników? Wiem że spór to odwieczny ale chciałbym poznać zdanie sztabowiczów.



A to ciekawe podejście - słyszałem juz kilka "odwiecznych sporów", ale takiego jeszcze nigdy :].

Przychylę się do opinii walki niejako z potrzeby, ale w tej walce to wikingowie czy też ogólnie rozumianie normanowie (bo trochę różnych "odmian" bałtyckich piratów było), doszli w swoim fachu do perfekcji.

Najbardziej zadziwiające są ich wędrówki handlowe - spływ rzekami od Bałtyku do Morza Czarnego oraz dookoła kontynentu, urządzając zimowe obozowiska.

A jedną ze śmiejszych faktów z ich dziejów, świetnie opisana w starej serii "Strasznej Historii", to pomyłka Rzymu z miasteczkiem Luna :].
 
 
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
leiff 
Chorąży


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 274
Skąd: Sieroszewice
Wysłany: Sro Lis 02, 2005 10:22 am   

Backside napisał/a:
leiff napisał/a:
Chciałbym zaproponować temat i zacząć dyskusję mianowicie która z nacji Słowianie czy Wikingowie była nacją lepszych wojowników? Wiem że spór to odwieczny ale chciałbym poznać zdanie sztabowiczów.



A to ciekawe podejście - słyszałem juz kilka "odwiecznych sporów", ale takiego jeszcze nigdy :].

Przychylę się do opinii walki niejako z potrzeby, ale w tej walce to wikingowie czy też ogólnie rozumianie normanowie (bo trochę różnych "odmian" bałtyckich piratów było), doszli w swoim fachu do perfekcji.

Najbardziej zadziwiające są ich wędrówki handlowe - spływ rzekami od Bałtyku do Morza Czarnego oraz dookoła kontynentu, urządzając zimowe obozowiska.

A jedną ze śmiejszych faktów z ich dziejów, świetnie opisana w starej serii "Strasznej Historii", to pomyłka Rzymu z miasteczkiem Luna :].


Widać z tego że nie jesteś zbyt zorientowany w temacie bractw rycerskich rzucić tam takie hasło a momentalnie sypią sie wióry, i nie tylko.
 
 
Poziom: 15 HP   0%   0/488
   MP   100%   233/233
   EXP   48%   17/35
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Sro Lis 02, 2005 1:06 pm   

leiff napisał/a:
Widać z tego że nie jesteś zbyt zorientowany w temacie bractw rycerskich rzucić tam takie hasło a momentalnie sypią sie wióry, i nie tylko.


Hmm, trochę dziwnie to powiedziałeś - wyszło jakbym powinien "być zorientowany" ;p

Z pewnością, gdybym do bractwa zajmującego się odwtarzaniem historii wczesno średniowiecznych słowian czy wikingów, miałbym całą gamę wiedzy.

Zresztą dochodzeni "kto był lepszy", to moze i ciekawa debata, ale raczej abstrakcyjna wiec nie sądzę, aby można dojść do jakiegokolwiek punktu wyjścia.
 
 
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
leiff 
Chorąży


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 274
Skąd: Sieroszewice
Wysłany: Sro Lis 02, 2005 3:43 pm   

Niewątpliwie masz rację bowiem ilekroć sam się nad tym zastanawiam tylekroć nie mogę wyciągnąć wniosków świadczących za przewagą jednej bądź drugiej nacji. A głowię się nad tym od dość dawna. Jednakże miałem nadzieję że sztabowicze podsuną mi taki aspekt tego zagadnienia jakiego jeszcze nie rozpatrywałem.
 
 
Poziom: 15 HP   0%   0/488
   MP   100%   233/233
   EXP   48%   17/35
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Nie Lis 06, 2005 7:12 pm   

Moje rozwiązanie:

Wikingowie: podbili Normandię, Anglię, Sycylię, według niektórych teorii słowiańską Ruś( według innych zostali tam pokojowo wezwani, ale ze względu na swe zdolności bojowe właśnie), mówi się nawet o tym( teza ta nie została nigdy całkowicie zdezawuowana, choć z pewnością nie jest zbyt politycznie poprawna), że początków polskiej państwowości należy upatrywać właśnie w przesiąknięciu, drogą bynajmniej nie pokojową, czynnika rodem ze Skandynawii w szeregi polańskich możnych. Ponadto kilkukrotnie łupili Paryż, Lubekę, Rzym, dali się także we znaki konstatynopolitańczykom...

Słowianie: niczego nie zdobyli, dali się najechać Bułgarom, wygnać z Panonii Madziarom, ulec nad Łabą Germanom, na Morawach do jakiegokolwiek zorganizowania się potrzebowali frankijskiego kupca...


Rzekłbym, iż wynik nie jest remisowy:))
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
inqistor
Generał


Dołączył: 15 Kwi 2004
Posty: 509
Wysłany: Pon Lis 07, 2005 9:10 pm   

Coś mi się kołacze, że najazdy Wikingów były regularnie odpierane przez Słowian.
Sięgnijmy do literatury - Zdzisław Skrok "Świat Piratów Morskich":
-siedzibą piratów była wyspa Wolin zniszczona w 1034 przez króla Danii Magnusa Dobrego
-"główni zainteresowani" Pomorzanie, Obodryci i Ranowie z Rugii. Wyprawy organizowane przez zamożnych poddanych słowiańskich książąt - czyli małe ryzyko i duży dochód :D
-złupiono - stolicę Danii Roskilde, miasta Ribe, Arhus i Odense. Najbardziej niepokojone wyspy Fionia, Lolland, Zelandia i Falster.
-kroniki Duńskie donoszą, że po każdej wyprawie na Słowiańskich rynkach spadała cena niewolników :D
-największa wyprawa - zdobycie Konungaheli - 650 okrętów, 1600 konii i 35 tysięcy ludzi.

A w końcu zostali podbici przez Duńczyków, bo najazdy to mozna robić tylko kiedy przeciwnik jest słaby politycznie, dlatego Wikingom wcześniej tak dobrze poszło. Nie zapominajmy, że oni w większości po prostu osiedlali się w określonym miejscu, a nie je podbijali.
 
Poziom: 20 HP   0%   0/893
   MP   100%   426/426
   EXP   82%   43/52
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Pią Lis 11, 2005 1:39 pm   

inqistor napisał/a:
-kroniki Duńskie donoszą, że po każdej wyprawie na Słowiańskich rynkach spadała cena niewolników


Dodajmy jednak, jako ciekawostkę, że angielska nazwa Słowianina( Slav) pochodzi od wyrazu "niewolnik"( slave), choć niemałą "zasługę" w tym mieli sami słowiańscy książęta, dla których dobrym towarem eksportowym byli niewolnicy, ich poddani.:))
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
leiff 
Chorąży


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 274
Skąd: Sieroszewice
Wysłany: Pią Lut 03, 2006 2:45 pm   

Trzeba tu zaznaczyć że w krajach słowiańskich obawiano się wikingów i dla tego wynajmowano drużyny wikingów jako oddziały najemne. Raz że był to okrutnie bitny naród i taka drużyna stanowiła niezłe wzmocnienie jednej ze stron. A dwa że można było podglądać i metody walki.
 
 
Poziom: 15 HP   0%   0/488
   MP   100%   233/233
   EXP   48%   17/35
Ludwiczek
Szeregowy


Dołączył: 17 Lut 2006
Posty: 3
Skąd: Cedrowa Górka
Wysłany: Pią Lut 17, 2006 4:30 pm   

Słowianie są górą. Wikingowie tylko byli "tymczasowi". A dlaczego? A dlatego, że Słowianie przeżyli do dziś. I to Słowianie królują.
 
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   22%   2/9
Lukas217
Kapral


Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 68
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sob Lut 18, 2006 1:12 pm   

Cytat:
Słowianie są górą. Wikingowie tylko byli "tymczasowi". A dlaczego? A dlatego, że Słowianie przeżyli do dziś. I to Słowianie królują.


Najazdy Wikingów szacuje się na VI wiek, a ich państwowość na płw. skandynawskim na o wiele wcześniej. Istnieje teoria, na podstawie której Mieszko I jest z pochodzenia wikingiem o imieniu Dago (na podstawie aktu "Dagoma iudex"). Między innymi wg. profesora Cetwińskiego panowie normandcy wraz ze swoimi drużynami handlowali Słowianami (niewolnikami) i przejmowali kontrolę nad plemionami słowiańskimi. Wikingowie, jak juz wcześniej wspomniano na tym forum, dali początek dynastii Rurykowiczów, czyli przyczynili się do stworzenia potęgi Rusi Kijowskiej, opanowali wiele szlaków handlowych prowadzących na południe, co dawało im o wiele większą przewagę nad Słowianami. W sztuce wojennej słowiańskie plemiona znacznie ustępowały Wikingom.
 
 
Poziom: 7 HP   0%   0/130
   MP   100%   62/62
   EXP   18%   3/16
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
forum anime, widmo
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14