gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 174
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Medieval II
PAK

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 8743

PostForum: Sztab VVeteranów - artykuły   Wysłany: Wto Gru 05, 2006 10:26 pm   Temat: Medieval II
Moim zdaniem błędy w grze są tak rażące, że każdy powinien na nie zwrócić uwagę, wyczulony miłośnik strategii czy przeciętny "zjadacz chleba".
Podstawowym elementem rozgrywki (i rozrywki) w serii Total War są bitwy. W MTW2 system rozgrywania bitwy ma tle błędów, że w ogóle stawia pod znakiem zapytania sensowność prowadzenia bitew.
Na początek o tym co widziałem na własne oczy.
1 - SI przeciwnika potrafi się zachowywać całkowicie pasywnie - jednostki dosłownie stoją i nic robią, a gracz może je okładać ogniem dystansowym i kompletnie wyniszczyć (chyba, że mu się wcześniej skończy amunicja).
2 - SI własnych jednostek również szwankuje. Są b. duże problemy z poprawnym wykonaniem szarży - oddziały same zatrzymują się podczas ataku, niekiedy dosłownie przed nosem npla. Ponadto jednostki same przerywają walkę (niekiedy walczy tylko pierwszy rząd, niekiedy z całego oddziału walczy dosłownie jeden lub paru ludzików), same przerywają pościg za uciekającym wrogiem.
3 - Podczas oblężeń SI potrafi ruszać do ataku poza fortyfikacje, nawet jeśli to gracz ma przewagę. Przydarzyła mi się przy takiej okazji zabawna sprawa - rozbiłem oddziały npla przed miastem, zaczęła się ucieczka do miasta. W pewnym momencie brama zamknęła się za wcześnie, rozdzielając oddział komputera - połowa była w mieście, połowa na zewnątrz. Niby realistyczna sprawa, gdyby nie fakt, że obie połowy nie robiły nic, stały bez ruchu, a moje jednostki ciężko było zmusić do zaatakowania tej połówki pozostającej poza grodem. Rozpoczynały atak po czym go po chwili przerywały. Był moment, w którym z calego mojego oddziału billmen walczył dosłownie JEDEN żołnierz, mimo ponawianych rozkazów ataku. Algorytmy zachowania jednostek nie przewidywały zapewne powstałej sytuacji.
4 - Mam podejrzenie, że coś jest nie tak z generowaniem wydarzeń losowych i/lub działaniem zabójców. Miałem bowiem przypadek, że podczas oblężenia francuskiego miasta (grałem Anglią) zamordowano mi króla. Ale nie pojawił się film ukazujący działanie zabójcy, lecz dostałem jedynie komunikat o zabójstwie. To była 20-któraś tura, nie wiem jakim cudem SI (Francuzi) dorobiło się zabójcy zdolnego zlikwidować koronowaną głowę.

Teraz trochę informacji z innych źródeł (wiarygodnych, forum TotalWarCenter, TotalWar.org, dyskusje na Gronie).
1 - Są problemy z zachowniem jednostek używających broni dwuręcznej. Takie oddziały niekiedy w ogóle nie walczą, przeciwnik je likwiduje całkowicie bezkarnie w walce wręcz.
2 - Ogromne problemy sprawiają oblężenia. Własne jednostki mają problemy z użyciem drabin czy machin oblężniczych (nie wchodzą na mury kiedy powinny), szwankują procedury walki oraz poruszania się wewnątrz miast. SI broniąc miast potrafi wykonywać bezsensowne ataki na zewnątrz murów. Za to podczas ataku na forytfikacje, komputer w sytuacji utraty machin oblężniczych potrafi przestać robić cokolwiek - jednostki stoją i nie poruszają się. I tak w nieskończość - gdy wyłączony jest limit czasu w bitwie można jedynie wyjść z bitwy (przegrywając ją automatycznie), bądź ruszyć poza fortyfikacje do bezpośredniej walki, inaczej oblężenie nie będzie miało końca. Do tego dochodzą potężne opóźnienia w funkcjonowaniu gry podczas niektórych oblężeń (szczególnie w przypadku większych miast czy twierdz). I nie chodzi tu o konfiguracje ledwo dające sobie radę z MTW2, lecz o sprzęt pozwalający na rozgrywanie bitew w wysokich ustawieniach grafiki. Wyraźnie to wskazuje, na niedopracowanie i/lub błędy w algorytmach tworzenia fortyfikacji.
3 - Radzę zerknąć na ten zrzut ekranu http://img213.imageshack....rcementsdw2.jpg - pojawiło się to u człowieka dysponującego taką maszyną: athlon 3000xp 64bit, 1024MB dual ram patriot, GF 6800GS (podkręcony), gra w 1024x768 w shader wer. 1, z detalami na poziomie high. Na polu bitwy miał wtedy łącznie jakieś 6 tys. ludzi. Według mnie jest to przykład kuriozalnego niedopracowania silnika gry i braku dobrego zoptymalizowania. Proszę przy tym zwrócić uwagę na fakt, że MTW2 to nie jest zupełnie nowy system, lecz to derywat systemu Rome Total War. Wychodzi na to, że system ten nie tylko nie został dopracowany, ale nawet zostało schrzanione co już działało (lepiej lub gorzej, ale jednak).
A pomyśleć, że w MTW1 (gra z modem Ślepego Króla Czech) miałem bitwy, w których brały udział armie liczące łącznie kilkadziesiąt tysięcy ludzików. Kolejne oddziały napływały na pole walki w miarę wykruszania się sił "pierwszoliniowych", bitwy trwały nawet ze 2 godz. (CZASU RZECZYWISTEGO). Mój komputer niekiedy nie wytrzymywał takiego maratonu, wysiadał dźwięk w grze, ale to były walki....
4 - Inkwizytorzy działający na mapie strategicznej mają nienormalnie duże możliwości, dochodziło do sytuacji, w której wrogi inkwizytor w błyskawicznym tempie likwidował graczowi niemal całą rodzinę panującą.
5 - SI kompletnie nie honoruje sojuszy, dokonując nagłych ataków na gracza jeszcze podczas obowiązywania aliansu. Co gorsza, wciąż funkcjonuje błąd obecny jeszcze w MTW1 - Papież karze agresora ekskomuniką, ale gracz walczący z napaścią również może "podpaść" Rzymowi, jeśli tylko spróbuje podjąć działania ofensywne wobec kraju, który wcześniej go zaatakował.
6 - Krucjaty mają nienormalnie wysokie tempo dezercji, co ciekawsze, liczebność oddziałów topnieje również podczas transportu morskiego, pewnie tchórze uciekają za burtę... ;-)
7- Komputer w bezsensowny sposób rozpoczyna wojny, dokonując blokad portów i nie podejmując żadnych dalszych działań.

Tak można długo. Na forum TotalWarCenter jest dokładna lista zauważonych błędów, gracze dodają na bieżąco swoje obserwacje
htp://www.twcenter.net/fo...ead.php?t=68607
Część z tych rzeczy może jest wydumana, ale sporo stanowi poważny problem.

Nie będę ukrywał, że TW przestało mi się podobać na etapie Rome. Seria moim zdaniem zatraciła swój klimat, stylizację, fantazję. CA poszło w "realizm naiwny" - ludziki muszą buć ludzikami, muszą machać łapkami i nogami, nie może być żadnej umowności, budowania nastroju odpowiednią stylizacją (mapy w Szogunie i MTW1, muzyka, figury na mapach, itd). Nie zaprzeczę jednak, że RTW i MTW2 to gry ciekawe i mające pewien potencjał - został on jednak kompletnie zaprzepaszczony niedopracowaniem systemu tych gier.
Ten przeciętny zjadacz chleba powinien się zorientować, że w bitwach dochodzi do kretynizmów, a SI nie trzyma się zasad, którym poddany jest gracz.
Rewelacyjne recenzje MTW2 dowodzą tylko mierności portali bądź wydawnictw publikujących je. Ludzie piszący takie rzeczy ledwo spojrzeli na grę, zachwycili się błyszczącymi zbrojami i powiewającymi sztandarami, w rezultacie mamy ocenę 9/10 i głosy o "strategii wszechczasów". Nikt się nie zainteresował jaki sprzęt trzeba mieć, żeby bez problemów włączyć ten blask zbroi i czy rozgrywka w grze, podobno realistycznej i wiernej historii, tak naprawdę ma ręce i nogi. Grafika w grze strategicznej to dodatek do systemu - jest piękna to bardzo dobrze, plus dla twórców gry. Ale na początek niech sam system działa jak powinien, a grafika też nie powinna drastycznie zawyżać wymagań systemowych.

Przez litość nie wspominam o niskich ocenach tłumaczenia polskiej wersji MTW2 - odsyłam na forum TotalWar.org.pl.

Bawię się pecetem od ponad 10 lat, zaczynałem od XT podłączonego do telewizora (i to czarno-białego), od początku bawiłem się grami historyczno-strategicznymi, byłem świadkiem ewolucji sprzętu i gatunku - i powtarzam z naciskiem, na razie nie należy kupować MTW2 bo mogą to być pieniądze wyrzucone w błoto. Nie chodzi o wierność bądź brak, realiom, itd. Chodzi o to, że wydano niedokończoną grę i żąda się za nią sporych pieniędzych, nie dając ŻADNYCH gwarancji, że MTW2 zostanie tak naprawdę ukończone i podstawowe elementy gry będą działać jak powinny.
  Temat: Medieval II
PAK

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 8743

PostForum: Sztab VVeteranów - artykuły   Wysłany: Pon Gru 04, 2006 9:13 am   Temat: Medieval II
Skrótowo - ta gra jest tragiczna, absolutnie nie warta pieniędzy jakie trzeba na nią wydać. Lista błędów jest po prostu kuriozalna, szczególnie że system gry nie jest nowy, lecz stanowi rozwinięcie systemu RTW. Jeśli CA nie poprawi błędów - w co wątpię - to lepiej MTW2 omijać.
Później rozwinę to co napisałem, teraz nadaję z pracy. ;-)
A swoją drogą jak ktoś jest na gronie to zapraszam na grono "GRY STRATEGICZNE I WOJENNE", ciekawych tematów i dyskusji na pewno nie zabraknie.
  Temat: Limit ilości pociągów w Railroad Tycoon
PAK

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4378

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Nie Gru 03, 2006 10:44 pm   Temat: Limit ilości pociągów w Railroad Tycoon
Ciekawe, bo do limitu stacji nie doszedłem.
A pytanie zabezpieczające jest jak najbardziej, po rozpoczęciu gry pojawia się sylwetka lokomotywy i trzeba wskazać jej nazwę. Copy protection a la Microprose, pierwsza połowa lat 90. ;-)
Nawiasem mówiąc zerknąłem do podręcznika gry, na wymagania sprzętowe: IBM, or fully compatible, 80386 16 Mhz, HDD with at least 5 milion bytes (5 meg) available, minimum of 640K of RAM, VGA graphics card and VGA monitor, MS-DOS 5.0 or higher....

[ Dodano: Pią Gru 08, 2006 11:03 am ]
Odpowiem sobie sam - sprawdziłem, niestety limit jest i nic się nie da z nim zrobić - to relikt ograniczeń aplikacji 16-to bitowych. Można mieć maksimum 32 pociągi i maksimum 32 stacje. Szkoda bo w praktyce ten limit udaremnia dłuższą grę. Można co prawda pogimnastykować się i kombinować z linią kolejową zawierającą absolutnie minimalną liczbę pociągów i stacji, tak by pozostawać poniżej limitu zapewniając sobie równocześnie odpowiednie dochody. Ale to już nie ta sama zabawa w kolejki...
Gdyby ktoś był zainteresowany, skróty do ciekawych podsumowań ryzgrywki w RRT.

http://www.tiktok.com/pag...ail_tycoon.html

http://home.comcast.net/~dmitton/rrt-faq.txt
  Temat: Limit ilości pociągów w Railroad Tycoon
PAK

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4378

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Sob Gru 02, 2006 5:20 pm   Temat: Limit ilości pociągów w Railroad Tycoon
Bawię się udostępnionym niedawno Railroad Tycoon Deluxe, ech łezka się w oku kręci jak człowiek przypomina sobie te czasy, stary Tycoon, stara Cywilizacja, North&South...
Ale wracając do tematu - czy ktoś kojarzy, jak jest z limitem ilości pociągów w grze? Właśnie nadziałem się na coś takiego. Żeby było jasne - to nie kwestia zabezpieczenia, bo na pytanie o typ lokomotywy odpowiedziałem prawidłowo. Mam potężnie rozbudowaną linię kolejową (mapa to zachodnia część USA), dojechałem do pociągu numer 40 i koniec, dostaję komunikat o przekroczeniu limitu. W manualu nie znalazłem nic na ten temat. Może to ma związek z poziomem trudności - gram na drugim poziomie, Financier?
  Temat: Pierwszy zwiastun Disciples 3: Renaissance i nie tylko...
PAK

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5317

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Wto Lis 21, 2006 7:15 pm   Temat: Pierwszy zwiastun Disciples 3: Renaissance i nie tylko...
Na który kąsek? Disciples czy Warhammer? Bo ten drugi to już lada chwila. ;-)
  Temat: Matrix Games przejmuje prawa do kolejnych tytułów
PAK

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 7855

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Sob Lis 18, 2006 9:57 pm   Temat: Matrix Games przejmuje prawa do kolejnych tytułów
A czy ja napisałem, że żałuję? To dobrze, że odświeżają stare, ale solidne tytuły, chociaż z drugiej strony, ktoś by się pokusił o zrobienie czegoś nowego, na miarę starych przeobojów. A o to teraz trudno.
Ale Carriers at War, Close Combat czy Harpoon Commander's Edition warto się zainteresowac, choćby ze względu na nostalgię...
O rozwoju Steel Panthers raczej można zapomnieć, po skasowaniu projektu mającego być następcą SPWAW (jak to się nazywało?) priorytet pewnie dostaną pracą nad Close Combat, w końcu Matrix przejął prawa do kilku częśći serii.
  Temat: Recenzja Great Invasions
PAK

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6337

PostForum: Sztab VVeteranów - artykuły   Wysłany: Nie Paź 29, 2006 4:20 pm   Temat: Recenzja Great Invasions
Witam.

Dominik niestety potwierdził moje obawy, którym dałem wyraz wcześniej na tym forum, w komentarzu do zapowiedzi "Wielkich Inwazji". Sprawa uaktualniania gry jest skopana, przewidywałem, że tak będzie. Pomieszanie wersji językowych w grze w wyniku zainstalania łaty angielskiej pewnie nie uniemożliwia gry, ale skutecznie ją utrudnia, a już na pewno fatalnie świadczy o profesjonaliźmie polskiego wydawcy.
Nawiasem mówiąc na forum gry, http://www.great-invasion...d4dbec8994cba72 , można znaleźć informacje o problemach ze stablinością gry, mimo wydanych już kilku kolejnych łat.
Z Dominikiem mam również podobną opinię o interfejsie "Inwazji", któremu nieco brakuje by oferował pełny komfort. Faktycznie wyjątkowo skopany jest mechanizm ukazywania się wszelkich wiadomości o toku rozgrywki - one dosłownie zasypują gracza. Brakuje rozwiązań rodem z EU2, pozwalających skutecznie selekcjonować wiadomości - a przecież pod wieloma względami "Inwazje" i EU są niemal identyczne (vide Phillippe Thibaut).
Ja bym nie kupował polskiej wersji "Inwazji" nawet gdybym mógł szastać pieniędzy, już lepiej pokusić się o zakup wersji oryginalnej zagranicą - może to by była jakaś nauczka dla kolejnego polskiego niesolidnego wydawcy. Tak mamy kolejny doskonały w mojej opinii tytuł, skutecznie spieprzony przez polskiego "wydawcę" (użycie cudzysłówia celowe).
  Temat: Matrix Games przejmuje prawa do kolejnych tytułów
PAK

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 7855

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Sob Paź 21, 2006 8:44 pm   Temat: Matrix Games przejmuje prawa do kolejnych tytułów
Dodajmy, legendarnych tytułów.
Jak do tej pory, głośnym echem w światku strategów odbiło się przejęcie przez Matrix prawa do starych tytułów Talonsoftu (serie Battleground i Campaigns), obu Harpoon-ów (Classic i H3) oraz The Operational Art of War. Firma nie poprzestała jednak na tym i kontynuuje agresywną politykę przejmowania praw do kolejnych znanych tytułów.
13/10/06 - Matrix wykupuje prawa do dwóch systemów Boku Strategy Games: "Horse and Musket" oraz "Combat Command". Dotychczasowym wydawcą była firma Shrapnel Games.
17/10/06 - Matrix ogłasza wydanie nowej edycji "Carriers at War". Tym razem nie ma mowy o wykupowaniu praw, bowiem gra powstaje we współpracy z SSG, wydawcą oryginalej wersji "Lotniskowców", od dłuższego czasu ściśle kooperującego z Matrix (tytuły: Battles in Normandy, Battles in Italy, Korsun Pocket)
18/10/06 - Matrix wykupuje prawa do "For Liberty!", nowego tytułu strategiczno-taktycznego firmy Hussar Games, wydawanego dotychczas przez Battlefront.
21/10/06 - tym razem to już nie będzie echo w światku strategicznym, to eksplozja która wstrząśnie rynkiem - Matrix wykupuje prawa do legendy: serii "Close Combat", pierwotnie wydawanej przez Atomic Games we współpracy z Microsoftem. W poprzednim roku prawa do "CC" kupiła jakaś firemka Destineer, które teraz opchnęła je Matrixowi. Matrix zapowiedział już pierwszy tytuł: Close Combat: Cross Iron. Będzie to reedycja CC3.

Na razie to tyle. Można powiedzieć - prawdziwy blitzkrieg.
Ciekawe ile z tych tytułów zobaczymy w Polsce? Dotychczasowy polski wydawca Matrixa, Nicolas Games, raczej nie rozpieszcza graczy terminowością (ktoś widział już "Bitwy w Normandii" i "Bitwy we Włoszech"??), a i do jakości jego wydawnictw można mieć pretensje (vide kłopoty z numerem seryjnym i problemami z uaktualnieniem Crown of Glory).
  Temat: Darmowe gry strategiczne
PAK

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 10822

PostForum: Sztab VVeteranów - artykuły   Wysłany: Pon Paź 16, 2006 8:51 pm   Temat: Darmowe gry strategiczne
Ja dorzucę jeszcze parę tytułów, uprzedzając że nadają się one już raczej wyłącznie dla rasowych "grognardów".

Advanced Axis & Allies
http://triplea.sourceforge.net/
http://sourceforge.net/pr...?group_id=44492

Cath'Thir
http://www.caththir.com/
http://www.wargamer.com/news/news.asp?nid=3165

Global Conflict Blue
http://www.gcblue.com/

Hitler's war
http://homepage.eircom.net/~monalisa/HitlersWar/

Samurai Blades : On Deadly Grounds
http://www.battlephase.com/

Cry Havoc : Test of Faith
http://www.battlephase.com/cryhavoc/index.html
http://www.cryhavocfan.or...e/odg/odgen.htm

Jak kto ciekawy to może też zajrzeć na stronę-katalog darmowych strategii.
http://www.dhq.nu/freewargames/

Jeśli chodzi o recenzje to podejmuję się zająć obiema Steel Panthers, może na dokładkę też Steel Panthers World at War - można by się pokusić o porównanie SPWAW i SPWW2. Zobaczymy jak się wyrobię.
  Temat: DEFCON- Everybody dies
PAK

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6460

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Sob Paź 14, 2006 8:34 pm   Temat: DEFCON- Everybody dies
Spróbuję coś skrobnąć.
  Temat: DEFCON- Everybody dies
PAK

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6460

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Wto Paź 03, 2006 7:37 pm   Temat: DEFCON- Everybody dies
Jeśli ktoś jeszcze się nie zetknął z tą prostą gierką, to radzę szybko zapoznać się z wersją demonstracyjną. W skrócie - to prosta gierka ukazująca globalny konflikt nuklearny, przeznaczona do rozgrywki sieciowej. Można również pobawić się z komputerem.
Gra prosta - jak to mówią Anglosasi, system to "paper, rock, scissors", bez ambicji do super dokładnej symulacji.
Mamy silosy atomowe mogące równocześnić pełnić role strategicznej obrony plot, stacje radarowe zapewniające rozpoznanie, lotniska z myśliwcami i bombowcami, okręty wojenne w postaci pancerników, lotniskowców i okrętów podwodnych. Oraz mamy miasta. Z milionami, a nawet dziesiątkami milionów mieszkańców.
Radary dają wgląd w terytorium przeciwnika, myśliwce prowadzą rozpoznanie poza zasięgiem radarów oraz niszczą lotnictwo przeciwnika, silosy w trybie obrony plot zapewniają ochronę przed pociskami balistycznymi i lotnictwem, lotniskowce przenoszą również myśliwce i bombowce, pancerniki chronią lotniskowce, okręty podwodne przenoszą pociski balistyczne. Rozpocznamy od defcon 5 i zegar leci. Wszystko w czasie rzeczywistym. Rozpoczynami od wymiany uderzeń konwencjonalnych, po czym zegar wybija DEFCON 1 i rozpoczyna się zagłada.
Pamiętacie ścianowe wyświetlacze NORADU z filmu "Gry wojenne"? Ta gra odświeży te wspomnienia, schematyczną, konturową grafika.
DEFCON to genialny przykład, jak zrobić super program niewielkimi środkami. Ta gra jest
REWELACYJNA! Gdy rakiety balistyczne zaczynają latać we wszystkie strony, człowieka przechodzą ciarki po plecach. Dodatkiem jest świetna muzyka, doskonale budująca klimat. I jeszcze ten licznik ilość ofiar, w rogu ekranu... Pograłem trochę z komputerem, raz mi przerobił Europę w radioaktywne rumowisko. Na mapie można włączyć filtr ukazujący poziom radioaktywności - cały kontynent pokrył mi się zieloną, fosforyzująca chmurą...
Wg mnie - DEFCON to tytuł obowiązkowy dla każdego miłośnika strategów.
Polecam.
http://www.everybody-dies.com/
  Temat: Legion Arena w Polsce - niedługo
PAK

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4900

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Sob Wrz 09, 2006 1:10 pm   Temat: Legion Arena w Polsce - niedługo
Na forum Slitherine otrzymałem informację od Iana McNeila, że polska wersja Legion Arena została "ozłocona", czyli można się spodziewać wydania tytułu całkiem niedługo - wydawca LEM ma Arenę (wraz z dodatkiem Cult of Mithras) w planach na wrzesień.
Będzie ciekawie jak naraz będą do kupienia: Arena, Wielkie Inwazje i ta seria opóźnionych tytułów Nicolasa....
  Temat: Wersja demonstracyjna Panzer Command: Winter Storm
PAK

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5089

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Wto Wrz 05, 2006 4:19 pm   Temat: Wersja demonstracyjna Panzer Command: Winter Storm
Można ściągnąć stąd: ftp://download.intel.com/software/gamecontest/PanzerCommandWinterStormDemoSetup.zip

Nieco informacji o tytule: PC to gra taktyczna, autorstwa studia Koios, wydana przez Matrix. Zakres czasowy obejmuje niemiecką kontrofensywę w rejonie Stalingradu na przełomie 42 i 43 r., mającą na celu odblokowanie otoczonej 6 Armii. System to WEGO, czyli turówka z jednoczesnym wykonaniem rozkazów, skala to pojedyczne wozy bojowe i drużyny piechoty.
Od razu uprzedzam - podobieństwo do Combat Mission jest tak uderzające, że aż nieprzyzwoite. ;-)

Strony gry:
http://www.koiosworks.com...nzercommand.htm
http://www.matrixgames.com/games/game.asp?gid=327
  Temat: A propos Great Invasions: Mroczne Wieki
PAK

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7411

PostForum: Sztab VVeteranów - artykuły   Wysłany: Sro Sie 16, 2006 1:44 pm   Temat: A propos Great Invasions: Mroczne Wieki
Ciekawa zapowiedź autorstwa Mande. Dodam od siebie parę groszy, bo trochę się bawiłem Wielkimi Inwazjami. Teraz czekam na polskie wydanie.
Gra w wielu aspektach bije na głowę EU2 i EU:Mroczne Wieki stopniem skomplikowania. Kwestie dotyczące religii są potężnie rozbudowane. Warto też wspomnieć o systemie "stratagem", czyli kart z losowymi zdarzeniami, które można wykorzystywać w dowolnym momencie. Mają one charakter militarny, religijny, ekonomiczny i dyplomatyczny. Stratagemy generują się w trakcie gry, wybaczcie, ale w tej chwili nie pamiętam dokładnie w jaki sposób.
Poziom skomplikowania gry podwyższa możliwość kontrolowania kilku narodów naraz (chyba maksymalnie 5 czy 6). Kolejna ciekawostka - narody mogą upadać i zanikać podczas gry, i jest to zupełnie obiektywny proces, na który gracz nie ma do końca wpływu. Po prostu w grze jest proces "starzenia" się narodów. Im większe, potężniejsze, starsze, państwo, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych zjawisk, mogących prowadzić do rozpadu państwa. Więc nie cieszmy się, że jakieś plemię gockie doprowadzimy do poziomu kontynentalnego imperium, bo po pewnym czasie to imperium może i tak upaść w proch i pył, jak Rzym.
Gra prezentuje zróżnicowany poziom rozwoju cywilizacyjnego - inaczej się gra barbarzyńcami, inaczej narodami cywilizowanymi - inne są możliwości ekonomiczne, dyplomatyczne, militarne. Oczywiście plemię barbarzyńskie przy odpowiednim prowadzeniu może się ucywilizować. Odwrotny proces chyba nie jest w grze możliwy ;-)
A propos podobieństwa do serii EU - nic w tym dziwnego. Autorem Inwazji jest Phillippe Thibaut, człowiek który "maczał palce" w tworzeniu oryginalej, planszowej EU. Nawiasem mówiąc, seria EU w wydaniu Thibaut już niejako cofnęła się do czasów starożytności. Poprzednim produktem Phillipa Thibaut był bowiem tytuł "Pax Romana", gra osadzona w realiach Republiki Rzymskiej i początku Cesarstwa (od 275 r. pne gdzieś do pierwszego wieku naszej ery), z systemem analogicznym do Inwazji. "Pax" poniosła jednak klęskę, gra była tragicznie nieodpracowana technicznie, wydawca miał w nosie graczy, pojawiła się jedna łatka, po czym gra wyzionęła ducha. A szkoda.
Śpieszę zapewnić, że Inwazje są pozbawione takich problemów, chociaż interfejs mógłby być nieco lepiej dopracowany - kiepsko wygląda system zarządzania wiadomościami, nie ma możliwości ustawienia by każda wiadomość powodowała pauzę, trzeba ręcznie tłuc w przycisk "pause". Jeden ze scenariuszy rozpoczął mi się istnym kociokwikiem dyplomatyczno-wojennym. Kontrolowałem chyba 4 państwa (Ces Zachodnie i Wschodnie, Franków i coś tam jeszcze), pojawił się pierwszy komunikat o czymś tam, spauzowałem grę, a jak ruszyłem ponownie to wyskoczyło chyba ze 20 komunikatów naraz, w rezultacie dałem ponownie pauzę, metodycznie przeczytałem wszystko i doszedłem do konkluzji, że cały znany świat rozpoczął wojnę totalną.
Nie znaczy to, że w ogóle nie ma możliwości zarządzania komunikatami - są jak najbardziej, ale mniejsze niż w grach Paradoxu. Wyszło już jednak kilka łat (ostatni to wersja 1.06d), więc mogły pojawić się jakieś zmiany.

Kilka uwag do polskiego wydania - polski tytuł jest idiotyczny, IQ Publishing MUSIAŁ koniecznie "podczepić" się pod EU:Mroczne Wieki. Tytuły: "Wielkie Inwazje", "Inwazje Barbarzyńców" czy "Era Inwazji"; wystarczyłby w zupełności, a fani systemu znanego z EU i tak by się do gry dorwali, nie trzeba im nachalnie narzucać skojarzeń z podobnym tytułem innego producenta i wydawcy. Swoją drogą jak to się ma do kwestii zastrzeżonego znaku towarowego, czy coś w tym stylu?
Niepokoi mnie kwestia lokalizacji - zobaczymy jak będzie z instalowaniem łat, nie sądze, żeby Philippe Thibaut Studio nagle wydało polskie wersje uaktualnień (chociaż jest na przykład wersja rosyjska). A łaty angielskie mogą być niekompatybilne z polską wersją gry... Planuję kupić grę, ale dopiero gdy zobaczę potwierdzenie, że nie ma problemu z uaktualnianiem programu.
Jakby ktoś szukał głównej strony gry to proszę się udać tu: http://www.great-invasion...p?Location=Home ; strona http://www.great-invasions.com/ nie działa (ktoś uprzedził producenta gry i wykupił domenę, teraz czeka na kupca...)

[ Dodano: Wto Wrz 05, 2006 2:09 pm ]
Wydanie było zapowiedziane na 30 sierpnia, termin dotrzymany, ktoś już kupił Inwazje? Jeśli tak to jak prezentuje się polska wersja?
  Temat: Chronicles of Three Kingdoms - demo
PAK

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4435

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Nie Lip 30, 2006 1:13 pm   Temat: Chronicles of Three Kingdoms - demo
Wiesz, Magitech to jednak nieco "garażowa" firma, trudno oczekiwać jakiś niesamowitych rozwiązań w ich grach. Na pewno się rozwijają, porównanie: Takeda - Strength and Honor - Takeda 2 - Chronicles; pokazuje jednak postęp. Dorobili się w końcu fortyfikacji.
Z cenami to może przesada, Strength and Honor kosztował w Polsce 9,90 zł. Nie kojarzę ich cen w innych krajach - Takeda 2 na pewno wyszedł w Rosji.
Pobawiłem się trochę Kronikami, rozczarowałem się. Myślałem, że to będzie rozgrywka a la Takeda 2/Shogun Total War, o tyle ciekawa że w realiach chińskich, a tu jakieś cienkie statyczne obrazki, na tle mapy Chin, z napuszonymi tekstami w ichnim stylu. Jak komuś podobał się "Przyczajony Tygrys Ukryty Smok" czy "Dom latających sztyletów" to Kroniki może polubić, do mnie ta estetyka nie trafia.
 
Strona 9 z 12
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
fanfiki, anime
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 16